Terytorialsi z Podkarpacia pomagają uchodźcom z Ukrainy

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku konfliktu wspierają administrację rządową i samorządową w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy. W pierwszych dniach byli zaangażowani w tworzenie punktów recepcyjnych. Obecnie działa ponad 300 Terytorialsów. Żołnierze wspierają siedem punktów recepcyjnych w różnych miejscach.

źródło: Paulina Lęcznar

Wojną na Ukrainie żyje cały świat. Społeczeństwo ukraińskie zostało zmuszone do pozostawienia dorobku życia i ucieczki z własnego kraju przed barbarzyńskim najeźdźcą. Solidaryzujemy się z naszymi sąsiadami, którzy dziś przeżywają życiową tragedię. Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku konfliktu są zaangażowani w rozbudowę punktów recepcyjnych dla uchodźców w Korczowej, Medyce, Budomierzu, Krościenku, Równi, Piaskach, Młynach i Chotyńcu.

źródło: Paulina Lęcznar

Żołnierze 3PBOT na dworcu PKP w Przemyślu w każdy możliwy sposób wspierają przyjeżdżające rodziny z Ukrainy, tworzą punkty informacyjne, pomagają osobom starszym, wydają kanapki, herbatę i wykonują wiele innych czynności. Od soboty Terytorialsi pomagali w organizacji punktu relokacji w Hali Kijowskiej w Korczowej. Obecnie wraz ze strażakami, medykami i wolontariuszami zajmują się przyjęciem uchodźców, kierowaniem osób potrzebujących do punktu medycznego, wydawaniem posiłków oraz organizacją transportu do miejsc czasowego pobytu.

źródło: Paulina Lęcznar

źródło: Paulina Lęcznar

W sobotę minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, ogłosił, że każda z piętnastu Brygad Obrony Terytorialnej wydzieli na korzyść wojewodów co najmniej po jednej kilkudziesięcioosobowej Grupie Wsparcia Relokacji Uchodźców. Celem działania grup będzie wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W skład każdej grupy wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy oraz psycholodzy.

 

kpt. Witold Sura/3. PBOT

drukuj