fot. PAP/EPA

Ukraina otrzyma myśliwce F-16

Pewne jest, że na Ukrainę trafią holenderskie i duńskie myśliwce F-16. Z Holandii będą to 42 maszyny. Z kolei Dania przekaże Ukrainie 19 samolotów.

Kijów od dawna zabiegał o samoloty F-16.

– To kolejny krok w kierunku ulepszenia ukraińskiej tarczy przeciwlotniczej i samolotów, które będą używane do trzymania rosyjskich terrorystów jak najdalej od ukraińskich miast i wsi – mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Decyzja zapadła po tym, jak Stany Zjednoczone wydały zgodę na przekazanie myśliwców.

– Holandia i Dania zobowiązują się do przekazania Ukrainie samolotów F-16 w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami, po spełnieniu warunków takiego transferu – akcentował Mark Rutte, premier Holandii.

Samoloty zostaną przekazane po zakończeniu szkolenia przez ukraińskich pilotów.

– W tej chwili mamy 42 samoloty w magazynach kraju – oznajmił szef holenderskiego rządu.

Taka liczba myśliwców – zdaniem prezydenta Ukrainy – ma zostać dostarczona. Wołodymyr Zełenski odmówił odpowiedzi na pytanie o dokładną liczbę pilotów, którzy przechodzą szkolenie z obsługi maszyn.

– Nie chcę przygotowywać Rosji na taką niespodziankę, jaką im przygotujemy za jakiś czas – podsumował ukraiński przywódca.

Wołodymyr Zełenski po wizycie w Holandii przybył do Danii, która również zobowiązała się do przekazania samolotów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl