M. Błaszczak: decyzja o przyjęciu do Polski uchodźców była błędna

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak podkreśla, że decyzja rządu PO-PSL o przyjęciu 7 tys. nielegalnych uchodźców była błędna.

Minister na antenie publicznego radia mówił, m.in. o ustaleniach piątkowego spotkania szefów resortów spraw wewnętrznych „28”. Podkreślił, że jego słowacki odpowiednik wyraził zdziwienie z faktu, że rząd Ewy Kopacz zgodził się na przyjęcie imigrantów. Wcześniejsze deklaracje w ramach Grupy Wyszehradzkiej były inne.

Minister Mariusz Błaszczak odniósł się także do ankiety resortu pracy, z której wynika, że jedynie 66 gmin spośród 2,5 tys. deklaruje przyjęcie 435 uchodźców.

– To dowodzi także tego, że decyzja poprzedniego rządu była decyzją błędną – decyzja o przyjęciu 7 tys. uchodźców. Chciałbym podkreślić, że dla rządu pani premier Beaty Szydło najważniejsze będzie bezpieczeństwo. My na żadne kompromisy nie będziemy szli. Dla nas podstawą jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Ankietę przeprowadził jeszcze poprzedni rząd. Gminy wyraziły oburzenie ankietą, w której mogły tylko odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Domagają się informacji ile środków rząd przeznaczy na pomoc uchodźcom i na jakich zasadach gminy miałyby to robić.

RIRM

drukuj