fot. PAP/Zbigniew Meissner

Ukraina zamówiła w Polsce 100 Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak

O ukraińskim zamówieniu poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w zakładach produkujących ten sprzęt w Siemianowicach Śląskich. Szef rządu przekazał, że fundusze na ukraińskie zakupy będą pochodzić ze środków europejskich i amerykańskich wspierających walczącą Ukrainę.

Ogłaszając zamówienie, Mateusz Morawiecki zaznaczył, że to inwestycja w rozwój polskiego przemysłu i bardzo dobry dzień dla Śląska i Polski.

– Dlaczego? Otóż od wielu miesięcy zabiegałem o to, aby pozyskać europejskie środki za zakup i na produkcję broni w Polsce i to się udało. Zabiegi zostały uwieńczone sukcesem. Dzisiaj z Siemianowic Śląskich mogę powiedzieć, że otrzymujemy kolejne zamówienie. Przywożę zamówienie, które w piątek dostałem od premiera Ukrainy na 100 Rosomaków, które będą tutaj produkowane. Zapłata za Rosomaki będzie właśnie z pieniędzy europejskich pozyskanych przez nas, ale także z pieniędzy Amerykańskich pozyskanych przez Ukrainę – zaznaczył szef polskiego rządu.

Premier podkreślił, że transportery opancerzone, podobnie jak armatohaubice Krab stają się narodową marką polskiego przemysłu zbrojeniowego m.in. w eksporcie.

Mateusz Morawiecki dodał, że rozmowy o ich sprzedaży toczą się obecnie także z innymi krajami, wymienił Słowenię i Arabię Saudyjską.

Szef rządu mówił także o możliwości zwiększenia produkcji Rosomaków ze 100 do 200 rocznie.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl