fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr P. Gawryszczak: Jeśli wojna będzie zwycięska dla Ukrainy, to zaistnieje możliwość poszerzenia Trójmorza, czyli idei jagiellońskiej, która od wielu wieków przyświecała Polakom, Litwinom, Węgrom, Czechom oraz Słowakom

Jeśli wojna będzie zwycięska dla Ukrainy, to zaistnieje możliwość poszerzenia Trójmorza, czyli idei jagiellońskiej, która od wielu wieków przyświecała Polakom, Litwinom, Węgrom, Czechom oraz Słowakom. Ukraina będzie ważnym elementem w Trójmorzu, ale także liczymy na to, że wolna Białoruś – po upadku Rosji – dołączy do Trójmorza – powiedział dr Piotr Gawryszczak, politolog, w wywiadzie dla TV Trwam.

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w siódmym szczycie Inicjatywy Trójmorza. W tym roku spotkanie odbędzie się w stolicy Łotwy – Rydze. Obrady poświęcone będą sytuacji na Ukrainie, bezpieczeństwu surowcowemu i realizacji projektów Inicjatywy. Trójmorze – jak podkreślił dr Piotr Gawryszczak – już od wielu lat dzięki polskim politykom ma coraz większe znaczenie w Europie. Także w obecnej sytuacji, gdy trwa wojna na Ukrainie, rola Polski jako lidera Trójmorza jest największa.

Trójmorze jest ważne ze względu na to, że uczestniczy w nim także Rumunia, kraje bałtyckie, nadbałtyckie, więc jakby otaczające trochę, sąsiadujące z Rosją i Ukrainą. Rola Trójmorza jako państw tranzytowych do wsparcia Ukrainy, ale także krajów, które wiedzą, czym była komuna, Związek Sowiecki i teraz robią bardzo dużo, aby nieść pomoc Ukrainie, jest nie do przecenienia – mówił politolog.

Powszechnie już teraz mówi się o tym, że rola prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego w pomoc dla Ukrainy czy organizacji pomocy od samego początku jest nie do przecenienia.

Prezydent Andrzej Duda jeździł, zrobił cykl spotkań od Lizbony aż po Stany Zjednoczone, a więc nie tylko w Europie. W Polsce wszyscy wiedzą, że jeśli wojna będzie zwycięska dla Ukrainy, to zaistnieje możliwość poszerzenia Trójmorza, czyli idei jagiellońskiej, która od wielu wieków przyświecała Polakom, Litwinom, Węgrom, Czechom oraz Słowakom. Ukraina będzie ważnym elementem w Trójmorzu, ale także liczymy na to, że wolna Białoruś – po upadku Rosji – podkreślał dr Piotr Gawryszczak.

Wtedy – jak wskazywał politolog – sojusz państw Europy Środkowo-Wschodniej będzie przeciwwagą dla starej Unii, czyli dla Niemiec i Francji.

Jak wiemy, do Kijowa pojechali kanclerz Niemiec i prezydent Francji. Mówi się nieoficjalnie, że za zamkniętymi drzwiami nakłaniali prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, żeby rozpoczął rozmowy z Władimirem Putinem o oddaniu części Ukrainy – zauważył rozmówca TV Trwam.

Przywódcy starej Europy robią sobie pijar na wyjeździe do Kijowa.

– Emmanuel Macron dlatego, że teraz były u niego wybory. Olaf Scholz dlatego, że nie ma nic innego do powiedzenia. Premier Włoch poczuwa się do Starej Europy, do przywództwa w Europie, ale tak naprawdę to jest miałkie przywództwo – podsumował dr Piotr Gawryszczak.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl