By JayCoop - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64019083

Szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem Prezydenta RP

W Rydze rozpocznie się dziś kolejny szczyt Inicjatywy Trójmorza poświęcony m.in. wojnie na Ukrainie. W spotkaniu na Łotwie uczestniczyć będzie Prezydent RP, Andrzej Duda. Proukraińską działalność polskiego prezydenta chwali opozycja. Wskazuje jednak, że jeśli wspieramy Ukrainę, to musimy pamiętać także o polskich interesach.

Prezydent Andrzej Duda rozpocznie dziś dwudniową wizytę na Łotwie, gdzie weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. Przywódcy państw Trójmorza rozmawiać będą o sytuacji na Ukrainie, a także o bezpieczeństwie regionu – mówi doradca prezydenta, Łukasz Rzepecki.

– Tematami będą kwestie energetyczne, tematy związane z cyberbezpieczeństwem i nowymi technologiami. To bardzo ważna wizyta – zaznacza Łukasz Rzepecki.

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12  państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Jak wskazuje wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski, to grupa państw aktywnie wspierających Ukrainę.

– Państwa Trójmorza to państwa najbardziej zaangażowane w pomoc militarną, humanitarną czy chociażby udostępnianie przysłowiowych dachów nad głową dla kobiet i dzieci z Ukrainy – podkreśla Tomasz Rzymkowski.

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś m.in. z prezydentem Łotwy, Egilsem Levitsem; prezydentem Niemiec, Frankiem Walterem Steinmeierem i prezydentem Austrii, Alexandrem Van der Bellenem. To okazja do zacieśnienia współpracy w zakresie wspierania Ukrainy – podkreśla Łukasz Rzepecki. Jak dodaje, polski prezydent od dawna prowadzi proukraińskie działania dyplomatyczne.

– Pan prezydent jest pierwszym światowym przywódcą, który był w Kijowie już w czasie wojny trzy razy. Był pierwszym przywódcą, który występował w parlamencie ukraińskim. (…) Pan prezydent jest w stałym kontakcie z przywódcami światowymi, m.in. z prezydentem Stanów Zjednoczonych i z premierem Wielkiej Brytanii – mówi Łukasz Rzepecki.

Ambasador RP na Łotwie, Monika Michaliszyn, podkreśla, że zdecydowana postawa Polski i państw bałtyckich wobec agresji Rosji wynika z doświadczenia walki o wolność ojczyzny. Wsparcie państw Trójmorza musi być rozszerzane.

„Państwa zrzeszone w Inicjatywie powinny zaoferować pomoc Ukrainie w odbudowie po wojnie z Rosją. (…) Ukraina mogłaby zostać włączona do niektórych projektów, takich jak np. Via Baltica, by mieć perspektywę szybkiego podniesienia się ze zniszczeń” – zaznacza Monika Michaliszyn.

Działalność dyplomatyczną Prezydenta RP popiera opozycja.

– Prezydent Andrzej Duda jest dzisiaj bez wątpienia jednym z najważniejszych graczy, jeśli chodzi o współpracę i budowanie wsparcia europejskiego dla Ukrainy. Dzięki temu zwiększa się też pozycja Polski – wskazuje szef klubu Lewicy, Krzysztof Gawkowski.

Poseł Polski 2050, Paulina Hennig-Kloska, przekonuje jednak, że działania prezydenta niweczą działania rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– Premier, który wyzywa Francuzów, wtrącając się w ich kampanię wyborczą. (…) Jarosław Kaczyński, który wyzywa, że Niemcy zbroją się przeciwko Polsce. To nie służy niestety temu, co robi pan prezydent – mówi Paulina Hennig-Kloska.

Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej liczy, że prezydent oraz rządzący będą wpływać na postawę jednego z członków Trójmorza, czyli Węgier.

– Dziś Węgry raczej nie są po właściwej stronie i musimy sobie z tego zdać sprawę, więc jeśli prezydent albo polski rząd może coś w tej sprawie zrobić, to na pewno warto, ale warto też zapytać, dlaczego sojusz polsko-węgierski ciągle trwa – zaznacza Cezary Tomczyk.

Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Urszula Pasławska, wskazuje na konieczność zadbania także o polskie interesy. Polskie władze muszą doprowadzić do udziału polskich firm w przyszłej odbudowie Ukrainy. Ważny jest także dalszy przesył ukraińskiego zboża.

– Chodzi o kwestię tworzenia korytarzy eksportowych zbóż ukraińskich do Afryki Północnej. Jeżeli zboża zostaną w Polsce, to dobije to polskich rolników – mówi Urszula Pasławska.

Politolog, dr Piotr Gawryszczak, podkreśla, że państwa Trójmorza wspierają Ukrainę, licząc na przyszłe poszerzenie Inicjatywy. Wtedy Trójmorze byłoby przeciwwagą dla sojuszu państw Europy Zachodniej.

– Ukraina będzie ważnym elementem w Trójmorzu, ale także liczymy na to, że wolna Białoruś dołączy, po upadku Związku Sowieckiego Rosji, do Trójmorza – podkreśla dr Piotr Gawryszczak.

Drugiego dnia wizyty na Łotwie prezydent Andrzej Dudy będzie gościć w Polskim Kontyngencie Wojskowym wchodzącym w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl