fot. PAP/Marcin Obara

Spotkanie premierów Polski i Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek w Karpaczu z premierem Ukrainy. Szefowie rządów omówili bieżące sprawy m.in. niepokojące działania Rosji.

Premierzy Polski i Ukrainy spotkali się podczas ostatniego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jednym z tematów rozmów były kwestie bezpieczeństwa. Zwłaszcza te dotyczące Rosji.

– To z jednej strony dezinformacja, różnego rodzaju prowokacje, ataki, cyberprzestępczość, a ostatnio także ćwiczenia wojskowe na wielką skalę, na największą skalę od 40 lat – mówił Mateusz Morawiecki.

Kolejny temat jaki został poruszony podczas spotkania premierów to Nord Stream 2 i zagrożenia z nim związane.

– Ukraina i Polska kategorycznie przeciwstawiają się rosyjskiemu geopolitycznemu projektowi Nord Stream 2, który niesie zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko naszych krajów, ale także całego kontynentu europejskiego – zaznaczył premier Ukrainy, Denys Szymhal.

Omówiono też współpracę handlową i graniczną. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska przekazała Ukrainie bardzo dużo sprzętu medycznego.

– Korzystając z okazji chciałbym wyrazić słowa wdzięczności za niedawno przekazaną pomoc humanitarną, medyczną w wysokości prawie 4 mln euro, a także przekazanie pierwszej partii szczepionek AstraZeneca – powiedział Denys Szymhal.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że Polska ma wiele trudnych tematów z Ukrainą. Chodzi głównie o kwestie Wołynia i ludobójstwa dokonanego tam na Polakach. Jednocześnie polski premier zaznaczył, że relacje z Ukrainą są dla nas bardzo ważne.

– Stabilność, suwerenność, bezpieczeństwo to nie tylko hasła, to zasady polityki międzynarodowej, którymi kieruje się Polska i wierzę, że razem z ukraińskimi partnerami będziemy dbali właśnie o te wartości – odrzekł Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl