fot. PAP/EPA

W Kijowie zbierze się ,,okrągły stół”

W ukraińskim parlamencie zbierze się dziś po raz pierwszy ogólnoukraiński ,,okrągły stół”, mający na celu rozwiązanie kryzysu w tym rejonie.

Obrady rozpoczną się po południu. W rozmowach mają wziąć udział byli prezydenci Leonid Krawczuk i Leonid Kuczma, premier Arsenij Jaceniuk oraz członkowie rządu. Zaproszono także kandydatów na prezydenta, szefów administracji obwodowych, naukowców, przedstawicieli organizacji religijnych, środowisk biznesowych, organizacji społecznych i międzynarodowych – przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, podkreśla, że choć to dobry krok, sytuacja Ukrainy nie ulegnie zmianie.

– Mamy jakby dwa wymiary: z jednej strony polityczny, który zapewne zakończy się sygnałem pozytywnym, potrzebnym, ale nieprzesądzającym o niczym szczególnym.  Zachód zapewne z radością uzna i powita ten wyraz konsolidacji ukraińskiego parlamentu, który i tak do państwa ukraińskiego jest w tej chwili deklaratywnie przynajmniej pozytywny, a stosunek Rosji – negatywny i ani jeden, ani drugi się nie zmieni, więc sama operacja parlamentarna, potrzebna i pożyteczna, nie będzie miała decydującego wpływu na dalszy bieg wydarzeń – zauważa dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

O zamiarze zorganizowania ,,okrągłych stołów” poinformowali 8 maja we wspólnym oświadczeniu p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow i premier Arsenij Jaceniuk.

Obaj politycy zadeklarowali gotowość ,,rozmowy ze wszystkimi, którzy mają uprawnione cele polityczne i są gotowi bronić ich legalnymi metodami”.

RIRM

drukuj