Prezydent A. Duda: Naszą drogą jest przezwyciężanie podziałów

Jestem przekonany, że ta wizyta stanowi dobre otwarcie polsko-niemieckiej współpracy na szczeblu prezydentów państw – powiedział prezydent RP Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Niemiecki prezydent przebywa dziś z oficjalną wizytą w Warszawie. To jedna z jego pierwszych zagranicznych podróży od czasu zaprzysiężenia, które miało miejsce pod koniec marca.

Obaj przywódcy rozmawiali nt. przyszłości UE, sytuacji na Ukrainie, problemie migracji i relacjach transatlantyckich.

Europa potrzebuje dziś solidarności i dobrej współpracy – zaznaczył prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej z prezydentem Steinmeierem.

– Nie mamy żadnych wątpliwości, że Europa dzisiaj potrzebuje dobrej współpracy. Nie mamy żadnych wątpliwości, że żebyśmy byli w stanie przebrnąć przez te wszystkie kryzysy musimy działać solidarnie. Drogą nie jest budowanie podziałów, tylko ich usuwanie. Mówiliśmy z panem prezydentem, że my jesteśmy od tego, żeby studzić nawet najbardziej rozpalone emocje i uspokajać sytuacje, tonować dyskusje i nie pozwalać na to, aby wykraczała ona poza te ramy, w których powinna się odbywać – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Duda powiedział też, że liczy na spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego i na zaproszenie na nie ze strony nowego prezydenta Francji.

Niemiecki prezydent podkreślił z kolei, że Polska to rdzeń Europy potrzebny do przezwyciężenia kryzysu europejskiego. Zadeklarował też, że chce angażować się na rzecz poprawy stosunków polsko-niemieckich.

Obaj przywódcy poruszyli też kwestię  polskiej mniejszości w Niemczech i zbliżającego się stulecia niepodległości Polski.

RIRM

drukuj