fot. PAP/EPA

Prezydent A. Duda uhonorowany odznaczeniem państwowym Węgier

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą złożyli wizytę w Budapeszcie. Prezydent spotkał się z premierem Wiktorem Orbanem oraz prezydentem Jánosem Áderem. Otrzymał także najwyższe odznaczenie państwowe Węgier.

To szósta oficjalna wizyta pary prezydenckiej na Węgrzech.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Węgier m.in. o bezpieczeństwie, w kontekście obecnej sytuacji na granicy z Białorusią.

– Zaproponowałem, że ponieważ my od 2015 roku mamy doświadczenie w tej dziedzinie ochrony granic, jak trzeba zarządzać tymi granicami, w związku z tym chętnie przekażemy swoje doświadczenie – mówił János Áder.

Prezydenci obu krajów poruszyli też kwestię współpracy gospodarczej Polski i Węgier, w tym także o budowie międzynarodowej trasy Via Carpatia. Węgierska strona poinformowała, że swoją część drogi odda do użytku do końca tego roku.

– Polski rząd jest zdeterminowany do tego, aby tą inwestycje we wschodniej Polsce zrealizować i, że rzeczywiście powstanie w całości trasa, którą będą mogli od Słowacji przez całą Polskę przejechać na Litwę – oznajmił Andrzej Duda.

Prezydent Polski spotkał się także z premierem Viktorem Orbanem. Polski prezydent został odznaczony Krzyżem Wielkim z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi, czyli najwyższym węgierskim odznaczeniem państwowym.

Prezydent Andrzej Duda ponownie będzie przebywał w Budapeszcie podczas spotkania przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej w listopadzie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl