fot. PAP/Jacek Turczyk

Dziś poznamy plan zagranicznych wizyt prezydenta Dudy

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy ogłosi dziś plan zagranicznych wizyt głowy państwa. Terminarz ma objąć 100 pierwszych dni urzędowania prezydenta.

Andrzej Duda zapowiedział, że chce prowadzić politykę realną i merytoryczną. Dodał, że najbliższe trzy miesiące wskażą najważniejsze wektory działania międzynarodowego, zarówno w przestrzeni środkowoeuropejskiej, największych krajów Unii Europejskiej, jak i globalnej.

Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, w Polskim Punkcie Widzenia w TV Trwam wskazywała na niektóre elementy planowanych działań.

– Wyjazd, który jest zaplanowany, który jest wpisany na sztywno do kalendarza pana prezydenta, to jest forum ONZ w Nowym Jorku. Natomiast jeżeli chodzi o inne wyjazdy, to mogę powiedzieć w tym momencie tylko tyle, że to nie będą wyjazdy rytualne, tylko to będą wyjazdy, które coś Polsce mogą pomóc. Polityka zagraniczna nie może się odbywać tylko na pewnym rytuale, że gdzieś trzeba pojechać, ale również to muszą być wyjazdy, które nie tylko będą pewnym zwyczajem, symboliką ale one muszą coś Polsce przynosić – podkreśliła Małgorzata Sadurska.

Pierwsza wizyta może być ważna z dyplomatycznego punktu widzenia. Może bowiem wskazać kierunek w polityce zagranicznej. Media spekulują, że Andrzej Duda wybierze Berlin, Paryż albo którąś ze stolic państw bałtyckich.

RIRM

drukuj