fot. pl.wikipedia.org

Rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza

W Radomiu i okolicach odbędą się dziś uroczystości związane z rocznicą tragicznej śmierci ks. Romana Kotlarza. 39 lat temu, po tym jak został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy bezpieki, zasłabł, a w wyniku poniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.

Uroczystości, jak co roku, rozpoczyna uroczysta Msza św. w Koniemłotach koło Staszowa. Wierni będą się modlić o rychłą beatyfikację męczennika radomskiego czerwca 76 roku.

Ks. Roman Kotlarz zmarł 18 sierpnia 1976 r. z powodu obrażeń odniesionych w wyniku pobicia przez funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa. Był systematycznie katowany przez funkcjonariuszy SB od połowy lipca 1976 r.

Władze, chcąc zastraszyć kapłana, wzywały go na przesłuchania, które prowadzili funkcjonariusze SB. Zastosowano wobec niego także areszt domowy, musiał co dwa dni meldować się na komisariacie MO. Został poddany ścisłej inwigilacji.

Od połowy lipca 1976 r. był kilkakrotnie pobity na plebani przez „nieznanych sprawców”. Podczas odprawiania Mszy św. w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – 15 sierpnia 1976 r., zasłabł i stracił przytomność.

Ks. Roman Kotlarz zmarł 18 sierpnia 1976 r. w szpitalu w Krychnowicach. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci były obrażenia odniesione podczas pobicia przez funkcjonariuszy SB.

TV Trwam News

drukuj