fot. pl.wikipedia.org

1 grudnia rusza proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza

W niedzielę 1 grudnia rozpocznie się proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu.

Zgodę na beatyfikacje wydała Stolica Apostolska. Postulatorem procesu na szczeblu diecezjalnym jest ks. prałat Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Biskupiej w Radomiu.

Decyzja Watykanu to moment historyczny – powiedział podczas spotkania formacyjnego z księżmi ks. bp Henryk Tomasik, biskup radomski.

– Możemy rozpocząć proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza. To jest naprawdę historyczne wydarzenie. Proces możemy rozpocząć i ten proces rozpoczniemy Mszą św. i powołaniem trybunału. W dniu 1 grudnia odbędzie się Msza św. w katedrze o godz. 11.00, a po Mszy św. pierwsza sesja beatyfikacyjna – podkreślił ks. bp Henryk Tomasik.

Wypowiedź ks. bp. Henryka Tomasika została zamieszczona na stronie internetowej Diecezji Radomskiej [zobacz].

Ks. Roman Kotlarz był jednym z bohaterów protestu robotniczego z 25 czerwca 1976 r. Kapłan był prześladowany przez służbę bezpieczeństwa i zmarł na skutek brutalnego pobicia przez funkcjonariuszy SB.

Ks. Roman Kotlarz został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

RIRM

drukuj