fot. PAP/Leszek Szymański

W Warszawie podpisano umowę na modernizację toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku

Rozwój transportu wodnego i większa konkurencyjność portu Gdańsk – to cel modernizacji toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku. Umowę na realizację inwestycji podpisano dziś rano w Warszawie.

Prawie 137 mln zł ze środków Unii Europejskiej trafi na modernizację toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku. Umowę podpisali p. o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Planowany całkowity koszt inwestycji to 161 mln zł.

Inwestycja pozwoli na dwukierunkową żeglugę jednostek oraz zapewni bezpieczeństwo statkom wpływającym i wypływającym z Portu Gdańsk – wskazuje minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Nasze porty stają się coraz bardziej konkurencyjne. Wspieramy rozwój i modernizację infrastruktury bazowej w portach i ten projekt jest tego przykładem. Nastąpi modernizacja dostępu do Portu Północnego – podkreśla Jerzy Kwieciński.

O szczegółach inwestycji mówi wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

– W tym zakresie będzie poszerzenie toru na dnie do 600 metrów i pogłębienie toru do głębokości technicznej 18 metrów. To pozwoli na zawijanie do portu w Gdańsku największym zbiornikowcom, tankowcom i kontenerowcom, które pływają teraz na całym świecie. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczęto w 2016 roku – wskazuje Grzegorz Witkowski.

Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec kwietnia 2020 roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj