fot. PAP/Piotr Polak

Min. P. Gliński: Ks. R. Kotlarz był pierwszą znaną ofiarą z grupy duchownych do zadań specjalnych, czyli do zastraszania, torturowania i mordowania, którzy stali z narodem przeciw komunizmowi

W Izbie Pamięci w Pelagowie-Trablicach odbywają się obchody 46. rocznicy męczeńskiej śmierci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza. Uczestniczy w nich między innymi prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ks. Roman Kotlarz był prześladowany przez służbę bezpieczeństwa, pozostaje jednym z symboli Czerwca 1976. [czytaj więcej]

Wicepremier podkreślił, że duchowny był wyrazicielem robotniczej krzywdy, która wtedy miała miejsce. Podziwiał też za kultywowanie pamięci o niezłomnym duchownym.

– Był pierwszą znaną ofiarą z grupy duchownych do zadań specjalnych, czyli do zastraszania, torturowania i mordowania polskich duchownych, którzy stali z narodem przeciw komunizmowi. Pamiętajmy o tym, bo wielu chce o tym zapominać. Z protestu robotniczego zrodziła się polska „Solidarność”. (…) Dla przedstawicieli „Solidarności” ks. Roman Kotlarz jest patronem i bohaterem. Dziękuję bardzo za tę pamięć – mówił prof. Piotr Gliński.

Ks. Roman Kotlarz zmarł 18 sierpnia 1976 roku w Radomiu. Został odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W czwartek o godzinie 17:00 w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie sprawowana będzie Msza  św. w intencji beatyfikacji ks. Romana Kotlarza. Eucharystii będzie przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl