Sejm: Odbyła się konferencja „Młodzi 2.0 – Młodzieżowe Rady na stulecie Niepodległości”

W Sejmie odbyła się konferencja pt. „Młodzi 2.0 – Młodzieżowe Rady na stulecie Niepodległości”. W spotkaniu obok m.in. wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego oraz szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej uczestniczyli młodzi ludzie z całej Polski, którzy opowiadali o inicjatywach społecznych, jakie podejmują w swoich regionach.

Przedstawiciele Młodzieżowych Rad działających przy jednostkach samorządu terytorialnego przybyli też do stolicy z konkretnymi propozycjami. Jedną z nich jest projekt ustawy ws. powołania Rady Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej.

– W 1994 r. Polska była pierwszym krajem w Europie, który pozwolił młodym ludziom wygłaszać swoje postulaty z mównicy Parlamentu. Mam tutaj na myśli uwielbiany przez państwa dziennikarzy Sejm Dzieci i Młodzieży. Po tych ponad 20 latach warto nadrobić powstałe zaległości i iść krok dalej – aby możliwość wyrażania głosu przez młodzież w jakiś sposób wzmocnić. W tym celu przygotowaliśmy projekt ustawy powołujący Radę Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej, czyli organ, który miałby za zadanie przede wszystkim reprezentowanie interesu młodych ludzi – powiedział Adam Janczewski, współautor propozycji.

W trakcie konferencji w Sejmie po raz pierwszy przyznana została także nagroda „Młodzieżowa Rada 2018”. Szefowa resortu edukacji Anna Zalewska wyróżniła rady, które najaktywniej angażują się w życie lokalnej społeczności. Zwyciężyły Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno oraz  Młodzieżowe Rady Miasta – Poznania i Zielonej Góry.

Konferencję w Sejmie zorganizował m.in. Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego. Spotkanie z udziałem przedstawicieli takich rad odbyło się po raz trzeci.

RIRM

drukuj