fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Ruch Narodowy złożył zawiadomienie do prokuratury ws. słów prezydenta Izraela o „współodpowiedzialności” Polski za Holokaust

Ruch Narodowy złożył zawiadomienie do prokuratury ws. słów prezydenta Izraela Reuvena Riwlina, które wypowiedział podczas ostatniej wizyty w Polsce. Narodowcy powołują się na znowelizowaną ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej.

Ruch Narodowy wskazuje m.in. na materiał izraelskiej telewizji, która opisuje, że 12 kwietnia prezydent Reuven Riwlin w obecności prezydenta Andrzeja Dudy stwierdził, że Polska wsparła Holocaust. Jak podkreślają narodowcy, nie spotkało się to z reakcją strony polskiej. Informację Andrzej Duda zdementował jedynie za pośrednictwem wpisu na portalu społecznościowym.

Dziś Ruch Narodowy złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Izraela.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin w czwartek wzięli udział w Marszu Żywych w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Wcześniej spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Według Times of Israel po spotkaniu z prezydentem Dudą, Riwlin powiedział: „To nie przypadek, że nazywamy obozy śmierci obozami nazistów i ich kolaborantów. Nie ma wątpliwości, że wielu Polaków walczyło z nazistowskim reżimem, ale nie możemy zaprzeczyć faktowi, że Polska i Polacy pomagali w eksterminacji”.

– Prezydent Izraela, jak podało jego biuro prasowe, a za biurem prasowym największe media izraelskie, mówił podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą o tym, że Polacy i Polska ponoszą współodpowiedzialność za Holokaust. Dokładnie te słowa, które zostały użyte, przytaczały, że nie ma wątpliwości, iż było wielu Polaków, którzy walczyli z reżimem nazistów, ale nie możemy zaprzeczać, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji, czyli mamy oskarżenie państwa polskiego, które podpada pod znowelizowaną ustawę o IPN (…). Polacy muszą używać narzędzia, które szczęśliwie Sejm przegłosował, czyli zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i dlatego w dniu dzisiejszym składam ten wniosek – zaznaczył Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

Nowela ustawy o IPN wprowadza karę grzywny lub do 3 lat więzienia m.in. za przypisywanie narodowi polskiemu współodpowiedzialności za Holokaust.

RIRM/PAP

drukuj