fot. pl.wikipedia.org

Uroczystości ku czci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza

W Koniemłotach odbywają się dziś uroczystości obchodów 43. rocznicy śmierci oraz 91. rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika Radomskiego Czerwca’76.

Wydarzenia rozpoczęły się od modlitwy, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie Kapłana. O godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wierni będą modlić się o beatyfikację ks. Romana Kotlarza.

Koniemłoty to rodzinna parafia Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza.

Sługa Boży ks. Roman Kotlarz jest jedną z symbolicznych postaci dla wydarzeń z czerwca 1976 roku – wskazuje prof. Mieczysław Ryba.

– Niezłomny kapłan i to nie tylko w wydarzeniach czerwca 1976 roku. Cała jego droga kapłańska to opór wobec przemocy komunistycznej totalitarnego państwa. Był inwigilowany, prześladowany. Ten ruch robotniczy – nie tylko z ’80 roku, ale również z ’86 – łączył się z tym, co zwiemy duchem katolicyzmu wspieranym przez Prymasa Wyszyńskiego w wielkich obchodach milenijnych –  mówi historyk.

Sługa Boży ks. Roman Kotlarz był jednym z bohaterów protestu robotniczego z 25 czerwca 1976 r. Kapłan był prześladowany przez służbę bezpieczeństwa i zmarł na skutek brutalnego pobicia przez funkcjonariuszy SB. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Proces beatyfikacyjny kapłana ruszył w grudniu ubiegłego roku.

 

***

Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego ks. Romana Kotlarza:

Miłosierny Boże, Rządco i Panie narodów, uwielbiamy Cię za życie i gorliwą posługę kapłańską ks. Romana Kotlarza. Dziękujemy za jego „łaknienie i pragnienie sprawiedliwości”, za pomoc niesioną potrzebującym, za odważną obronę praw Bożych i ludzkich, za towarzyszenie prześladowanym oraz za głoszenie z zapałem Ewangelii, aż do ofiary z samego siebie. Niech przykład jego miłości, zwyciężającej nienawiść, stanie się dla nas i kolejnych pokoleń światłem i wzorem do naśladowania. Udziel mi za jego przyczyną łaski ______, o którą pokornie proszę, a sługę Twego, ks. Romana Kotlarza, racz wynieść do chwały ołtarzy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

RIRM

drukuj