40 lat od śmierci ks. Romana Kotlarza

Mija 40. rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza – męczennika czasów komunizmu. Uroczystości odbędą się 18 sierpnia w Pelagowie, miejscowości, w której przez wiele lat służył kapłan.

O godz. 17.00 rozpocznie się Msza św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie koło Radomia. Eucharystii przewodniczył będzie ks. bp Henryk Tomasik, biskup radomski.

Dzisiaj będzie też możliwość zwiedzenia Domu Pamięci ks. Romana Kotlarza w położonych niedaleko Trablicach. W obiekcie znajdują się pamiątki służące zachowaniu pamięci o niezłomnym kapłanie. Wśród nich są m.in. dokumenty i fotografie, które zachowały się z czasów, gdy był proboszczem parafii w Pelagowie.

Sylwetkę ks. Romana Kotlarza przypomina Tomasz Świtka, przewodniczący rolniczej „Solidarności”, który był ministrantem w Pelagowie za czasów niezłomnego kapłana.

– Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w naszej pamięci symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Od wielu lat modlimy się o jego rychłą beatyfikację – mówi Tomasz Świtka.

Kapłan po wydarzeniach Czerwca’76 modlił się wraz z wiernymi w intencji aresztowanych, pobitych i usuwanych z pracy robotników. W głoszonych kazaniach wielokrotnie podkreślał kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL-u. Za swoją działalność był wzywany na przesłuchania i przechodził „ścieżki zdrowia”. Wielokrotnie został pobity do nieprzytomności przez „nieznanych sprawców”.

Ks. Roman Kotlarz zasłabł podczas Mszy św. odprawianej w intencji zamordowanych i pobitych robotników 15 sierpnia 1976 roku. Zmarł po trzech dniach pobytu w szpitalu – 18 sierpnia. Lekarze nie stwierdzili obrażeń mogących powstać po pobiciu, mimo że wiele osób składało świadectwo o znęcaniu się nad księdzem. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była niewydolność mięśnia sercowego.

Po licznych protestach wiernych w 1981 roku władze wszczęły śledztwo w sprawie śmierci ks. Romana Kotlarza. Jednak po kilku miesiącach dochodzenie zakończyło się umorzeniem. W 1990 roku radomska prokuratura wojewódzka wznowiła śledztwo, które również zostało umorzone.

Ks. Roman Kotlarz został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

KEP/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl