Uroczystości 39. rocznicy śmierci ks. Romana Kotlarza

Dziś rozpoczęły się uroczystości związane z 39. rocznicą śmierci ks. Romana Kotlarza, męczennika Radomskiego czerwca roku 1976. W Koniemłotach koło Staszowa sprawowana była Msza św. Wierni modlili się o rychłą beatyfikację tragicznie zamordowanego przez SB duchownego.

Jutro o godz. 16.00 na rondzie w Radomiu przy obelisku poświęconym ks. Kotlarzowi zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Godzinę później w Pelagów-Trablicach pod Radomiem będzie sprawowana uroczysta Eucharystia.

Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący Zarządu Regionu „Solidarność Ziemia Radomska”, przypomina, że już od czasu powstania „Solidarności” wzmacnia pamięć o tragicznie zmarłym kapłanie.

– Solidarność przyjęła ks. Kotlarza jako patrona związków w regionie Ziemia Radomska. Robiliśmy to wspólnie z „Solidarnością” Rolników Indywidualnych. W porozumieniu w kustoszem sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej w Kałkowie – Godowie z ks. inf. Czesławem Walą upamiętniliśmy tamten protest i ks. Romana Kotlarza w specjalnych oratorium, które tam jest poświęcone właśnie ks. Romanowi i robotnikom radomskim – powiedział Zdzisław Maszkiewicz.

Ks. Roman Kotlarz był systematycznie katowany przez funkcjonariuszy SB od połowy lipca 1976 r.  Władze, chcąc zastraszyć ks. Kotlarza, wzywały go na przesłuchania, które prowadzili funkcjonariusze SB. Zastosowano wobec niego także areszt domowy, musiał co dwa dni meldować się na komisariacie MO. Został poddany ścisłej inwigilacji

Ks. Roman Kotlarz zmarł 18 sierpnia 1976 roku w szpitalu w Krychowicach na skutek obrażeń odniesionych podczas pobicia przez funkcjonariuszy SB.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl