Radom: Obchody 44. rocznicy śmierci ks. Romana Kotlarza

W Radomiu i okolicach odbędą się dziś obchody 44. rocznicy śmierci ks. Romana Kotlarza – męczennika radomskiego czerwca ‘76.

Po godz. 16.00 na rondzie im. ks. Romana Kotlarza w Radomiu odbędzie się złożenie wieńców i modlitwa za duszę duchownego. O godz. 17.00 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie-Trablicach będzie sprawowana Eucharystia w intencji jego rychłej beatyfikacji. Po Mszy św. nastąpi przemarsz pod Izbę Pamięci ks. Romana Kotlarza, gdzie znajduje się obelisk poświęcony jego pamięci. Tam złożone zostaną kwiaty.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemi Radomskiej, Zdzisław Maszkiewicz podkreśla, że ks. Roman Kotlarz był niezwykłą postacią.

– To już 44 lata, od kiedy został zamordowany śp. ks. Roman Kotlarz – patron radomskiej „Solidarności”. Co rok zbieramy się w tym dniu przy miejscach pamięci z nim związanymi. Był dobrym kapłanem. Miał bardzo dobre i trafne spostrzeżenia, które przekazywał w czasie homilii na Mszach świętych. Był dobrym człowiekiem. Zawsze miał przy sobie cukierki, rozdawał je młodym, tym, których spotkał na drodze. Niósł posługę również w szpitalu, gdzie dokonał swego żywota – w Krychnowicach. Tam pomagał i sprawował swoją posługę kapłańską – mówi Zdzisław Maszkiewicz.

Ks. Roman Kotlarz urodził się w 1928 r. w Koniemłotach, a w 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. 25 czerwca 1976 r. znalazł się wśród strajkujących robotników, po czym był wielokrotnie przesłuchiwany. Zmarł 18 sierpnia 1976 r. na skutek obrażeń odniesionych podczas pobicia przez funkcjonariuszy SB. W 2018 r. ruszył jego proces beatyfikacyjny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl