fot. Instytut Prymasowski

W Radomiu odbędzie się koncert upamiętniający postać ks. kard. S. Wyszyńskiego

28 maja, a więc we wtorek, w Sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu odbędzie się koncert słowno-muzyczny „»Polskę w sercu mam« – Prymas Tysiąclecia. Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.00.

Już we wtorek o godz. 19.00 w Radomiu rozpocznie się koncert słowno-muzyczny poświęcony Prymasowi Tysiąclecia. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach uroczystości w Sanktuarium bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz XXXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2024 im Radomskiego Czerwca`76.

Wśród wykonawców pojawią się: aktor Jerzy Zielnik; solista Teatru Muzycznego w Łodzi, Karol Lizak czy solista Filharmonii Lubelskiej, Robert Grudzień. Pierwszy z nich przedstawi podczas koncertu najciekawsze wątki z życia działalności Prymasa Tysiąclecia oraz przypomni historię spotkania ks. kard. Karola Wojtyły i prymasa Stefana Wyszyńskiego w Radomiu.

13 czerwca 1972 roku w Radomiu świadkami tego wydarzenia były nieprzebrane tłumy, otaczające katedrę i wypełniające przyległe ulice. Wierni stali także i przy tym budynku – był on wtedy siedzibą komunistycznej partii.

„Na zawsze pozostanie w mojej pamięci widok uśmiechniętego i radosnego ks. kard. Karola Wojtyły oraz ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, wyraźnie zatroskanego, wynoszących obraz Jasnogórskiej Pani z wąskiego wyjścia plebanii przy ulicy Sienkiewicza 13. Brawurowe i skuteczne uwolnienie obrazu rozsławiło Radom w całej Polsce” – opowiedział Robert Grudzień.

Komuniści nie odważyli się już na ponowne aresztowanie wizerunku Maryi, choć na różne sposoby zakłócali peregrynację. To wielkie wydarzenie przypomina stojący na placu przed radomską katedrą spiżowy Pomnik Prymasa Tysiąclecia z obrazem Jasnogórskiej Madonny w dłoniach. Boża Opatrzność sprawiła, że odsłonięcia i poświęcenia Pomnika w 2002 roku dokonał ks. kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, który jako konsekrator biskupa radomskiego, Zygmunta Zimowskiego, przybył do Radomia.

Koncert „»Polskę w sercu mam« – Prymas Tysiąclecia. Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński” zakończy się wierszem „Błogosławiony kardynale Stefanie Wyszyński” autorstwa radomskiej poetki, Zofii Falkiewicz.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl