PGZ: Karabinek GROT w wersji do strzelania sportowego

Do sprzedaży trafia partia karabinków Grot w wersji dla strzelców sportowych oraz kolekcjonerów – poinformowała w poniedziałek Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy produkująca Grota Fabryka Broni Łucznik w Radomiu.

– Fabryka Broni Łucznik – Radom sp. z o.o. wyprodukowała kilkaset samopowtarzalnych karabinków MSBS Grot S16-M1. Broń ta jest przeznaczona głównie dla strzelców sportowych oraz kolekcjonerów, którzy tworzą rynek cywilny w Polsce. Część karabinków o numerach od 1 do 100 jest edycją limitowaną nawiązującą do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – podała Polska Grupa Zbrojeniowa.

Grot S jest uzupełnieniem rodziny karabinków MSBS (Modułowy System Broni Strzeleckiej) Grot, w które są wyposażone Wojska Obrony Terytorialnej. Jak informuje PGZ, konstrukcja karabinka niemal w pełni odwzorowuje karabinek automatyczny pod względem obsługi i umożliwia prowadzenie skutecznego ognia do odległości 500 metrów w zależności od przyrządów celowniczych.

Standardowo karabinek jest wyposażony w mechaniczne przyrządy celownicze umieszczone na szynie montażowej standardu Picatinny. Szyna umożliwia montaż różnego rodzaju optoelektronicznych przyrządów celowniczych.

Karabinek jest dostosowany dla strzelców praworęczny i leworęcznych dzięki umieszczeniu wszystkich manipulatorów (dźwignia przeładowania, zatrzask zamka, zatrzask magazynka, przełącznik rodzaju ognia) z lewej i prawej strony karabinka.

Karabinek MSBS Grot S16 FB-M1, podobnie jak jego automatyczna wersja, jest konstrukcją modułową, co pozwala na jej szybkie serwisowanie i wymianę podzespołów takich jak np. moduły kolby czy mechanizmu spustowego – zaznaczyła PGZ.

Karabinek, powstały w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej, to nowa konstrukcja, opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną.

Rodzina karabinków znanych pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” – komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.

Umowę na dostawę pierwszej partii ponad 50 tys. karabinków podpisano w 2017 r. na kieleckich targach zbrojeniowych. Uroczyste przekazanie karabinka Grot odbyło się 30 listopada ub. r., w grudniu pierwsza partia tysiąca sztuk trafiła do żołnierzy. W pierwszej kolejności broń weszła na uzbrojenie brygad obrony terytorialnej.

                                                                                                      PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl