Fot. PAP/Leszek Szymański

Problemy psychiczne Polaków mają przełożenie także na wojsko

20 procent ludzi młodych ma problemy psychiczne, a liczba osób w kryzysie wymagających pomocy stale rośnie. Ma to bezpośrednie przełożenie na wojsko, o czym rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej przez Wojskowy Instytut Medyczny.

„Kondycja psychiczna polskiego społeczeństwa a zdrowie psychiczne polskiego żołnierza i weterana” – to główny temat konferencji zorganizowanej przez Wojskowy Instytut Medyczny. „Każda armia to żołnierze, którzy odzwierciedlają cechy i charakter społeczeństwa” – powiedział podczas otwarcia konferencji dyrektor WIM, gen. profesor Grzegorz Gielerak.

– W przypadku armii ważne jest wyposażenie, dowodzenie, stosowana taktyka, doktryna, ale najważniejszą wartością, która decyduje o jej sile bojowej, jest to, co sobą reprezentuje naród. To, jakie mamy społeczeństwo, w jakiej jest ono kondycji psychicznej, jest czynnikiem determinującym nasze bezpieczeństwo – zaznaczył gen. prof. Grzegorz Gielerak.

Zaburzenia psychiczne, które dotyczą społeczeństwa, występują również wśród żołnierzy i to pomimo faktu, że na początku przechodzą oni badania i odpowiednią kwalifikację do służby – potwierdził Kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii w WIM, pułkownik doktor Radosław Tworus.

– To problem dla armii, że żołnierz wstępuje do armii jako osoba, która często już wcześniej ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Bardzo często są to problemy z zaburzeniami, których nie widać, jak zaburzenia nerwicowe czy uzależnienia. One się ujawniają dopiero w toku służby, w obciążeniu stresem. To są potencjalnie żołnierze, którzy w pewnym momencie będą w kryzysie stanu psychicznego – wskazał płk dr Radosław Tworus.

Żołnierze najczęściej zgłaszają się po pomoc ze względu na zaburzenia adaptacyjne, napady lęku czy zespół stresu pourazowego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl