Autorstwa Nimur z angielskojęzycznej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3158337

Roboty przyszłością medycyny?

Przyszłością medycyny są roboty. O wyzwaniach, doświadczeniach i perspektywach rozwojowych z nimi związanych dyskutowali uczestnicy Pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Chirurgii Robotycznej. Spotkanie zorganizował Wojskowy Instytut Medyczny.

Chirurgia z wykorzystaniem narzędzi robotycznych staje się coraz bardziej powszechna. Nad jej przyszłością dyskutowali uczestnicy ogólnopolskiej konferencji w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Jej cel był bardzo jasny – wskazał dyrektor Instytutu, gen. broni prof. Grzegorz Gielerak.

– Jestem przekonany, że będzie ono służyć jeszcze większej konsolidacji środowiska ludzi zajmujących się chirurgią robotową, a to na rzecz tego, aby stała się ona jeszcze bardziej powszechna i jeszcze bardziej aplikacyjna, jeśli chodzi o jej zastosowania w medycynie – powiedział gen. broni. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.

Robot chirurgiczny to cenna alternatywa dla tradycyjnych technik wykorzystywanych w chirurgii. Pierwszy taki robot w Polsce został zaprezentowany w 2009 roku we Wrocławiu podczas 64. Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich.

– Wtedy na świecie było już 1660 robotów, z czego sześć było w Czechach, w Rumunii były cztery czy pięć, w Bułgarii i tak dalej. My dopiero zaczynaliśmy – wspominał prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, prof. Wojciech Witkiewicz.

W ostatnim czasie nastąpił dynamiczny rozwój chirurgii robotycznej w naszym kraju.

– W 2023 roku już 14 czy 15 polskich szpitali rozpoczęło zabiegi w asyście robota. Na koniec roku ubiegłego było 40 placówek, a teraz już jest 55. Kiedy porównujemy, jak wygląda Polska na tle Europy, to chciałbym Państwu powiedzieć, że w tym roku wyprzedziliśmy już Niemcy, jeśli chodzi o liczbę zabiegów wykonywanych, jeżeli chodzi o prostatektomię – akcentował Krzysztof Jakubiak, prezes Modern Healthcare Institute.

Chirurgia robotyczna eliminuje ryzyko powikłań, gwarantując szybki powrót do zdrowia, a ponadto daje możliwość znacznego powiększenia obrazu, doskonałej wizualizacji pola operacyjnego oraz dużej precyzji, dzięki której można leczyć skomplikowane przypadki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl