PAP/Radek Pietruszka

W całej Polsce odbyły się obchody Dnia Flagi Narodowej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą

W czwartek przeżywaliśmy Dzień Flagi Narodowej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W Warszawie odbyły się główne obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Wieża zegarowa Zamku Królewskiego w Warszawie. To tam uroczyście została podniesiona flaga narodowa. W uroczystości uczestniczyła Para Prezydencka.

Polskie barwy narodowe – biel i czerwień – historycznie wywodzą się z herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – przypomniał Piotr Sutowicz, historyk.

– Obie te barwy, splatając się na naszej narodowej fladze, jakby sytuują naszą tożsamość narodową – mówił Piotr Sutowicz.

Tożsamości próbowali nas pozbawić najpierw zaborcy, a później komuniści. Biało-Czerwona flaga to symbol odwagi, dumy, zwycięstwa i miłości do Ojczyzny.

– W okresie powstań czy podczas okupacji Polacy tak wysoko cenili polską flagę, polskie barwy oznaczające z jednej strony biel niewinności, a z drugiej czerwień krwi, którą przelewa się za wolność, sprawiedliwość, że poświęcali życie dla tego, co niektórzy określają kawałkiem materii – powiedział Piotr Boroń, historyk.

Obchody Dnia Flagi Narodowej – święta, które ustanowiono 20 lat temu – odbywały się w całej Polsce.

W Gdyni uroczystości przed legendarnym niszczycielem ORP „Błyskawica” uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Wiele osób, które wzięło udział w obchodach na nabrzeżu pomorskim, przybyło z różnych stron kraju. Pan Piotr z rodziną przyjechał z Poznania.

– Dzieci były zachwycone, my również – oznajmił pan Piotr.

To ważna część naszej historii – podkreślił z kolei pan Michał.

– Marynarka Wojenna i morze, także warto dzieci o tym uświadamiać i uczyć – zaakcentował mężczyzna.

Wraz z Dniem Flagi Narodowej obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

– Związek między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie jest związkiem nierozerwalnym – mówił prezydent Andrzej Duda, który na dziedzińcu Belwederu wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego, a także odznaczenia i flagi państwowe.

Polakom za codzienne pielęgnowanie polskości, ale i wiary chrześcijańskiej poza granicami naszego kraju dziękował delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp Piotr Turzyński.

– Życzymy, by polskie korzenie były dla Was przedmiotem radości i by dawały Wam skrzydła do pracy i służby w tych miejscach, gdzie Pan Bóg Was postawił – podsumował ks. bp Piotr Turzyński.

W intencji Polonii i Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju ks. biskup Piotr Turzyński sprawował Eucharystię na Jasnej Górze. Mszę świętą transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl