fot. twitter.com/GrazynaBaginsk

W Pelagowie odbędą się uroczystości związane z 45. rocznicą śmierci ks. Romana Kotlarza

Dziś odbędą się uroczystości związane z 45. rocznicą śmierci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza. Rozpoczną się one o godz. 17.00  w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie. Tam sprawowana będzie Eucharystia w intencji rychłej beatyfikacji tego niezłomnego kapłana i męczennika czasu komunizmu.

Następnie uczestnicy Mszy Św. przejdą pod Izbę Pamięci ks. Romana Kotlarza. Przy poświęconym mu obelisku złożone zostaną kwiaty i odbędzie się uroczyste przekazanie odznaczeń przyznanych pośmiertnie kapłanowi.

Obecny proboszcz parafii w Pelagowie, ks. Jan Podsiadło, podkreśla, że Sługa Boży ks. Roman Kotlarz został zapamiętany jako człowiek modlitw, który dbał o ludzi i jednoczył ich.

Ta jedność na owe czasy była bardzo potrzebna. W okresie zastraszania, niepewności jutra on modlił się za zastraszanych, skrzywdzonych. Kiedy zmarł, jego trumna była niesiona, a droga była w kwiatach. Sam pogrzeb był wyrazem wdzięczności Panu Bogu za dar życia ks. Romana Kotlarza – mówi ks. Jan Podsiadło.

Ks. Roman Kotlarz był jednym z bohaterów protestu robotniczego z 25 czerwca 1976 r. W kazaniach upominał się o osoby represjonowane. Zmarł na skutek brutalnego pobicia przez funkcjonariuszy SB. Sprawcy nie zostali ukarani.

Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny kapłana.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl