fot. twitter.com/ipngovpl

IPN wręczy noty identyfikacyjne członkom rodzin ofiar totalitaryzmów, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane

Dziś zostaną ujawnione kolejne nazwiska ofiar totalitaryzmu, których szczątki odnalazł Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystość odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.

Instytut Pamięci Narodowej wciąż poszukuje szczątków ofiar totalitaryzmu. Działania prowadzi nieprzerwane od wielu lat zarówno w Polsce, jak i poza granicami. Celem prac jest odnalezienie oraz zidentyfikowanie zamordowanych rodaków. IPN ogłasza ich nazwiska w trakcie specjalnej uroczystości. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2019 roku i było poświęcone ofiarom komunistycznego reżimu. Ujawniono wtedy biogramy 16 osób. Byli to m.in. żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych oraz ks. Władysław Gurgacz.

Dziś IPN ogłosi personalia kolejnych 26 osób z bezimiennych mogił. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP. Rodziny ofiar otrzymają dokumenty, które potwierdzą tożsamość ich bliskich zamordowanych z rąk komunistów czy nazistowskich Niemiec.

Jak poinformował wiceszef IPN, Krzysztof Szwagrzyk, dla ofiar wreszcie zakończy się droga zapomnienia.

Instytut zwrócił uwagę na system, który umożliwił przeprowadzenie prac. To CODIS – autorskie narzędzie Federalnego Biura Śledczego USA, które na co dzień jest wykorzystywane do porównywania profili genetycznych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl