18 sierpnia uroczystości 44. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza

Uroczystości związane z 44. rocznicą śmierci i 92. rocznicą urodzin Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza oraz 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” odbędą się 18 sierpnia w Pelagowie-Trablicach oraz 23 sierpnia w Koniemłotach.

18 sierpnia bieżącego roku o godzinie 17.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w 44. rocznicę śmierci Sługi Bożego księdza Romana Kotlarza, który był silnie zaangażowany w tak zwane wydarzenia radomskie. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Po Mszy świętej będzie miała miejsce uroczysta procesja do byłem plebanii, która dzisiaj jest izbą pamięci poświęconą księdzu Romanowi Kotlarzowi. Tam nastąpi złożenie kwiatów pod obeliskiem.

Z kolei 23 sierpnia uroczystości odbędą się w Koniemłotach. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 modlitwą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie ks. Romana Kotlarza na cmentarzu parafialnym. Z cmentarza nastąpi przemarsz ze sztandarami do kościoła parafialnego, w którym odprawiona zostanie uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. kan. Jana Bukowskiego z Sandomierza. Po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów pod obeliskiem obok kościoła, który jest poświęcony księdzu Romanowi Kotlarzowi.

Ks. Roman Kotlarz święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1954 r. Posługę kapłańską pełnił jako wikariusz kolejno w parafiach: Szydłowiec, Żarnów, Koprzywnica, Mirzec, Kunów i Słupia Nowa, a od 26 sierpnia 1961 r. aż do śmierci był proboszczem parafii pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie k. Radomia.

Ks. Roman Kotlarz w kolejnych parafiach zapisał się jako niezwykle skromny człowiek i bezkompromisowy kaznodzieja. Wobec zarzutów administracji państwowej musiał kilkakrotnie zmieniać parafie. Był pod stałą obserwacją Służby Bezpieczeństwa. Podobna „opieką” SB „otaczało” go we wszystkich parafiach, gdzie pełnił posługę kapłańską.

25 czerwca 1976 r. ks. Roman Kotlarz znalazł się w Radomiu. Widząc tłum demonstrantów protestujących przeciwko podwyżce cen, przyłączył się do nich, a następnie stojąc na schodach kościoła. Św. Trójcy udzielił im absolucji in articulo mortis. Po stłumieniu demonstracji w Radomiu, władze co prawda cofnęły podwyżkę cen, ale równocześnie rozpoczęły brutalne represje w stosunku do uczestników robotniczego protestu. Ks. Kotlarz przez kilka następnych tygodni podczas niedzielnych Mszy św. w swojej parafii modlił się w intencji pobitych, aresztowanych, usuniętych z pracy. W kazaniach piętnował kłamstwo, domagał się szacunku dla człowieka i poszanowania sprawiedliwości. Władze chcąc zastraszyć ks. Romana Kotlarza, wzywały go na przesłuchania, które prowadzili funkcjonariusze SB. Zmuszano go aby przechodził przez milicyjne „ścieżki zdrowia”, podczas których stojący w szeregu funkcjonariusze bili ofiarę. Zastosowano wobec niego areszt domowy, musiał co dwa dni meldować się na komisariacie MO. Został poddany ścisłej inwigilacji. Od połowy lipca 1976 r. był kilkakrotnie pobity na plebani przez „nieznanych sprawców” – funkcjonariuszy SB. Podczas odprawiania Mszy św. w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – 15 sierpnia 1976 r. zasłabł i stracił przytomność. Ks. Roman Kotlarz zmarł 3 dniu później w szpitalu w Krychnowicach. Nie ulega wątpliwości, że bezpośrednią przyczyną zgonu były obrażenia odniesione podczas pobicia przez funkcjonariuszy SB.

20 sierpnia robotnicy radomscy przenieśli trumnę ze zwłokami ks. Romana Kotlarza czterokilometrową, usłaną kwiatami drogą ze szpitala do Pelagowa. Po żałobnej polowej Mszy św., która zamieniła się w wielką narodową manifestację, przewieziono ciało do Koniemłotów i pochowano w rodzinnym grobie.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl