Prezydenci Duda i Ader na obchodach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader wezmą udział w piątek i sobotę w obchodach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego prezydenci omówią też „politykę europejską z perspektywy dwóch stolic”.

„To już po raz jedenasty na poziomie głów państw dojdzie do wspólnego świętowania fenomenu międzynarodowego, jakim jest przyjaźń polsko-węgierska. Do Polski przybędzie prezydent Janos Ader. Całe obchody będą miały miejsc w Piotrkowie Trybunalskim” – powiedział PAP Szczerski.

Jak dodał, będzie to jedna z pierwszych podróży zagranicznych prezydenta Węgier w ramach drugiej kadencji prezydenckiej.

Prezydencki minister zaznaczył, że „dobrą tradycją” Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest to, że odbywają się one poza stolicami.

„Rok temu, ponieważ była 10-rocznica tych dni, były one świętowane szczególnie uroczyście i odbywały się w Budapeszcie” – zaznaczył.

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej są organizowane naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech.

Jak zaznaczył Szczerski, Piotrków Trybunalski jest szczególnym miejscem także dla Węgrów ponieważ, to właśnie tu swą siedzibę, obok Lublina, miał ustanowiony w 1578 roku przez króla Polski, księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego, Trybunał Koronny.

„Rozmowy polityczne obu prezydentów podkreślą znaczenie środkowoeuropejskiej współpracy i wspólne zainteresowanie tym, aby środkowoeuropejska część wspólnoty euroatlantyckiej była coraz bardziej widoczna w polityce międzynarodowej” – podkreślił Szczerski.

„Nie w każdym temacie mamy te same poglądy, ale przyjaźń umożliwia nam szczerą rozmowę. Na tym polega ten fenomen, że Polacy i Węgrzy mogą ze sobą rozmawiać w pełni szczerze, bo się przyjaźnią. Wtedy różnice zdań są rozumiane poprzez pryzmat przyjaźni, a nie rywalizacji” – zaznaczył prezydencki minister.

Dodał, że Andrzej Duda i Janos Ader „przedyskutują politykę europejską z perspektywy dwóch stolic”.

W piątek prezydenci wezmą udział w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

„Szczególnym wydarzeniem będzie także upamiętnienie węgierskiego skoczka spadochronowego Eugeniusza Sziklaja, który był jednym z wynalazców nowego typu spadochronu – ważną osobą w historii tej dziedziny sportu i wojskowości. Jego grób znajduje się właśnie w Piotrkowie Trybunalskim” – powiedział.

Eugeniusz Sziklaj, porucznik, pilot armii austro-węgierskiej zginął 26 września 1925 roku podczas skoku ze spadochronem z samolotu w Piotrkowie Trybunalskim. Prezydenci Polski i Węgier na piotrkowskim lotnisku odsłonią poświęconą mu tablicę.

Sziklaj, a także Aurel Biju, skonstruowali spadochron „Prometo”, który został po raz pierwszy zaprezentowany w 1925 roku na pokazach lotniczych w Bukareszcie, ponad miesiąc przed śmiertelnym wypadkiem Sziklaja. Nowatorskie rozwiązanie zastosowane w nim polegało na wykorzystaniu do wypełniania czaszy spadochronu małej butli ze sprężonym powietrzem.

W piątek po południu odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Węgier na placu Zamkowym piotrkowskiego Zamku Królewskiego. Następnie odbędzie się spotkanie par prezydenckich, a także rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów. Po rozmowach zaplanowano spotkanie prezydentów z mediami.

Następnie pary prezydenckie wezmą udział w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Miejskim Ośrodku Kultury. Zaplanowano wystąpienie Dudy i Adera.

W sobotę na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej prezydenci odsłonią tablicę pamiątkową poświęconą Eugeniuszowi Sziklajowi. Zaplanowano wystąpienie Dudy i Adera. Prezydenckie pary będą następnie uczestniczyły we Mszy św. w klasztorze o. jezuitów.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni obu państw ustanowiły w 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl