fot. PAP/Rafał Guz

Premier M. Morawiecki: Program PPK jest cywilizacyjnie ważny dla Polski

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych jest cywilizacyjnie ważny dla Polski, przede wszystkim jest programem prospołecznym dla ponad 11 milionów pracowników – mówił we wtorek w siedzibie GPW w Warszawie premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poświęconej PPK.

Szef rządu powiedział, że cieszy się, iż po dwóch latach bardzo szerokich społecznych konsultacji udało się dojść do momentu, w którym można rozpocząć program PPK.

„Program, który jest cywilizacyjnie ważny dla Polski. Jest też kluczowy dla budowania długoterminowych oszczędności. Długoterminowe oszczędności są absolutnie fundamentalne dla rozwoju gospodarczego w dłuższym okresie. To rozumieją nie tylko ekonomiści, o tym wiemy wszyscy, że tak właśnie jest, że potrzebne są krajowe oszczędności, żeby nie popadać w nadmierną zależność od zagranicy – co nam się przydarzyło przez ostatnie 25 lat” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że program jest ważny, aby jednocześnie móc finansować inwestycje długoterminowe – co ma wymiar makrogospodarczy.

„Ale przede wszystkim ten program PPK jest programem prospołecznym, jest programem dla ponad 11 milionów pracowników, programem bez żadnych gwiazdek, bez żadnych pułapek, bez niebezpieczeństw, ponieważ jest programem, w którym uczestniczą trzy strony, w tym państwo i pracodawcy na zasadzie dobrowolnej – i oczywiście pracownik” – podkreślił premier.

PAP/RIRM

drukuj