fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Dr R. Derewenda o otwarciu się Ukrainy na rozmowy dot. poszukiwań i ekshumacji ofiar Wołynia: Warto wykorzystać ten czas, gdyż trudno budować relacje między narodami bez oparcia na prawdzie

Myślę, że wrażliwość społeczeństwa ukraińskiego jest zupełnie inna, że inaczej postrzegają czasy II wojny światowej, dlatego że sami widzą ludzi, którzy spośród nich giną, bestialsko zamordowani. Warto wykorzystać ten czas, dlatego że trudno budować relacje między państwami, między narodami, jeśli nie są one oparte na prawdzie – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Robert Derewenda, historyk, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, poinformował, że Ukraińcy otworzyli się na rozmowy na temat poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar rzezi wołyńskiej. Podkreślił, że strona polska prowadzi już dialog w tej sprawie. W tym celu dwie wizyty na Ukrainie złożył wicepremier Piotr Gliński.

– Chcielibyśmy, aby to była nowa karta, zwłaszcza że państwo ukraińskie z dwóch powodów może być bardziej wrażliwe na tę kwestię. Po pierwsze, dlatego że Polacy tak bardzo wspierają Ukrainę, właściwie otworzyli granicę dla Ukraińców, otworzyli swoje domy, swoje serca. Druga kwestia to oczywiście wojna, która dotyka Ukrainę i mordy na zupełnie niewinnych, cywilnych osobach, mieszkańcach tego kraju – wskazał dr Robert Derewenda.

Historyk zwrócił uwagę, że agresja rosyjska na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego bieżącego roku, mogła spowodować zmianę wrażliwości ukraińskiego społeczeństwa na wydarzenia, które miały miejsce podczas II wojny światowej.

– Myślę, że wrażliwość dzisiejszego społeczeństwa ukraińskiego jest zupełnie inna, że inaczej postrzegają czasy II wojny światowej, dlatego że sami widzą ludzi, którzy spośród nich giną, bestialsko zamordowani. Warto wykorzystać ten czas, dlatego że trudno budować relacje między państwami, między narodami, jeśli nie są one oparte na prawdzie – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Ofiarom zbrodni wołyńskiej należy się pamięć, ale również godny pochówek – podkreślił dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

– Zdecydowana większość tych miejsc, gdzie ci ludzie zginęli, jest do dzisiaj niezidentyfikowana, nieupamiętniona. Nie dokonano odkryć tych grobów, więc zależy narodowi polskiemu czy państwu polskiemu na tym, aby rzeczywiście te miejsca zostały odkryte, zostały upamiętnione, aby tego typu tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła. Jesteśmy to winni tym ofiarom, które zginęły tylko dlatego, że były Polakami. Dlatego dobrze, jeśli udaje się tę kwestię podjąć między Polakami a Ukraińcami – podsumował dr Robert Derewenda.  

Całą rozmowę z dr. Robertem Derewendą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

 

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl