fot. PAP/Paweł Supernak

D. Tusk wpisze przejścia graniczne z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej

Premier Donald Tusk poinformował, że w ciągu najbliższych godzin na listę infrastruktury krytycznej zostaną wpisane m.in. przejścia graniczne z Ukrainą. Podczas dzisiejszej konferencji szef rządu podkreślił, że decyzja ta usprawni transport pomocy wojskowej oraz humanitarnej na Ukrainę.

Na granicy polsko-ukraińskiej protestują polscy rolnicy, którzy sprzeciwiają się bezcłowemu importowi towarów rolno-spożywczych zza wschodniej granicy. Donald Tusk poinformował, że przejścia graniczne, które w ramach protestu blokują polscy gospodarze, zostaną wpisane na listę infrastruktury krytycznej. Ma to usprawnić transport pomocy wojskowej i humanitarnej, choć ta nie jest blokowana przez demonstrantów.

Do sytuacji rolników i działań obecnego rządu odniósł się na konferencji prasowej prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Wyraził zrozumienie dla trudnej sytuacji Ukrainy i potrzeby szczególnego postępowania, jednak – jak zastrzegł prezes Prawa i Sprawiedliwości – nie oznacza to, że można doprowadzić do głębokiej destabilizacji w naszym kraju.

– Nie oznacza to, że możemy doprowadzić do upadku bardzo ważnej części naszej gospodarki, a nawet – powiem szerzej – naszego życia narodowego. Tutaj po prostu potrzebny jest wysiłek, potrzebne są poważne rozmowy, których celem będzie przekonanie naszych partnerów, że robimy wszystko, by Ukraina wygrała tę wojnę, by się obroniła, ale to nie może dziać się tak, by przy okazji doszło do wielkiego wstrząsu w Polsce – zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński.

Polityk zaapelował też do polskich władz, by podjęły z rolnikami konkretne rozmowy zamiast kolejnych zapowiedzi.

– Można je traktować jako zapowiedź użycia nadzwyczajnych środków dla odblokowania granicy polsko-ukraińskiej tam, gdzie jest zablokowana. Mówię o tym, co przed kilkunastoma minutami powiedział premier Donald Tusk, mianowicie o uznaniu pewnej części infrastruktury w tym rejonie za infrastrukturę krytyczną. To daje podstawy prawne do nadzwyczajnych działań. Chodzi tutaj o zastosowanie innych metod, a przede wszystkim o poważny dialog. Ten dialog – wbrew temu, co mówił premier – jest możliwy – wskazywał prezes PiS.

Donald Tusk poinformował, że 28 marca odbędzie się w Warszawie spotkanie przedstawicieli polskiego i ukraińskiego rządu.

Szef rządu zaznaczył, że Polska w pełni zapewnia przejazd broni i pomocy humanitarnej na Ukrainę. Dodał, że w najbliższym czasie nie będzie spotkania przywódców Polski i Ukrainy, o jakie występował prezydent Wołodymyr Zełenski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl