fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Polska cały czas przyjmuje ukraińskich uchodźców

Od początku rosyjskiej agresji do Polski wjechało ponad 3,6 mln ukraińskich uchodźców. Minionej doby do naszego kraju z Ukrainy przybyło 22 tys. osób.

Od początku wojny na Ukrainie swoje domy opuściło 14 milionów Ukraińców, z czego sześć milionów wyjechało za granicę.

– Przyjęcie około pięciu milionów uchodźców w ciągu dwóch miesięcy było gigantycznym zadaniem. Każdy kraj miałby z tym problemy, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że to nie dotyczy jednego kraju, Polski, ale także innych państw sąsiadujących z Ukrainą, czyli Słowacji, Mołdawii czy Rumunii – mówił Rafał Kostrzyński, rzecznik polskiego przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców.

Dzięki gościnnej postawie sąsiadów Ukrainy zarządzanie kryzysem przebiega dużo łatwiej niż w przypadkach innych konfliktów. Wszystkie te państwa prowadzą politykę otwartych granic.

– Wszystkie osoby, które chcą uciec z Ukrainy w obawie przed wojną, są wpuszczane do tych poszczególnych krajów. To dotyczy również Polski – oznajmił Rafał Kostrzyński.

Rzecznik polskiego przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców dodał, że pomoc międzynarodowa przebiega całkiem sprawnie. Wsparcie dociera nie tylko do samej Ukrainy, ale też do państw przyjmujących uchodźców.

– My jako UNHCR dostajemy w Polsce duże wsparcie ze strony poszczególnych rządów, jak i ze strony prywatnych darczyńców, które pozwala nam na to, żeby świadczyć pomoc humanitarną z Polski na terenie Ukrainy – podsumował Rafał Kostrzyński.

Agencja ONZ ds. Uchodźców wysłała łącznie 135 tirów do Lwowa i Kijowa. Wspiera również finansowo ukraińskie rodziny, które przybyły do Polski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl