Jaceniuk: najważniejsze zadanie nowego rządu to obrona

Zapewnienie bezpieczeństwa i obrony państwa to główne priorytety działalności nowego rządu, który ma powstać na Ukrainie w najbliższym czasie – zadeklarował w piątek premier Arsenij Jaceniuk, który pozostanie na stanowisku szefa rządu.

„Zadanie numer jeden to bezpieczeństwo narodowe, obrona i przemysł wojskowy” – powiedział, występując na konferencji prasowej w siedzibie Rady Ministrów w Kijowie.

Jaceniuk zaapelował o jak najszybsze powołanie nowej koalicji rządowej i zaproponował kandydatury ministrów, których chciałby widzieć w swoim gabinecie, tworzonym po październikowych wyborach parlamentarnych. Zdaniem premiera kandydatury te powinny być omawiane na forum publicznym.

Premier chce, by w rządzie pozostali m.in. dotychczasowi szefowie MSW, MSZ i resortu obrony: Arsen Awakow, Pawło Klimkin i Stepan Połtorak. Jako wicepremiera do spraw rozwoju regionalnego widziałby obecnego wicepremiera Wołodymyra Hrojsmana.

Według Jaceniuka tekę ministra finansów mógłby objąć obecny wiceminister w tym resorcie, Witalij Łysowenko, a ministrem gospodarki zostałby wiceszef administracji prezydenckiej Dmytrij Szymkiw. W ministerstwie energetyki premier widziałby obecnego prezesa państwowej spółki paliwowej Naftohaz, Andrija Kobolewa.

Jaceniuk zaproponował stworzenie w nowym rządzie funkcji wicepremiera ds. integracji europejskiej.

„Sądzę, że na to stanowisko można by zaprosić jednego z europejskich liderów, ale o tym poinformuję po zakończeniu rozmów (…), tych liderów, którzy doprowadzili kraje europejskie do członkostwa w UE” – oświadczył.

Media natychmiast wytknęły premierowi, że zgodnie z prawem w rządzie nie może pracować osoba, która nie ma ukraińskiego obywatelstwa.

Mimo że wybory parlamentarne odbyły się na Ukrainie 26 października, rozmowy koalicyjne wciąż trwają. Uczestniczą w nich: Front Ludowy Jaceniuka, prezydencki Blok Petra Poroszenki, Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego, populistyczna Radykalna Partia Ołeha Laszki i Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko.

Zgodnie z oficjalnymi wynikami wyborów parlamentarnych do Rady Najwyższej Ukrainy weszły: Front Ludowy (22,14 proc. poparcia), Blok Petra Poroszenki (21,81 proc.), Samopomoc (10,97 proc.), Blok Opozycyjny, który wywodzi się z Partii Regionów zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza (9,43 proc.), Radykalna Partia (7,44 proc.) oraz Batkiwszczynia (5,58 proc.).

W wyborach parlamentarnych Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę – w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa). Oznacza to, że mimo zwycięstwa partii Jaceniuka w głosowaniu na listy partyjne najwięcej posłów w parlamencie będzie miał Blok Poroszenki.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl