fot. PAP/EPA

Wyścig po fotel prezydenta Ukrainy

Głównym faworytem jest biznesmen i były szef dyplomacji Petro Poroszenka. Uzyskał poparcie Witalijia Kliczki. Partia Swoboda wystawiła swojego lidera Ołeha Tiagnyboka.

Szef Rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow złożył deklaracje, że jego kraj nie wkroczy na Ukrainę. Zastrzegł jednocześnie prawo swego kraju do obrony praw rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy.  Zasugerował również, że federalizacja Ukrainy byłaby spełnieniem żądań południowych i wschodnich regionów kraju.

Jutro o sytuacji na Ukrainie rozmawiać będą w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Wcześniej na temat sytuacji na Ukrainie rozmawiali telefonicznie Barack Obama i Władimir Putin Rozmowę zainicjował prezydent Rosji. Obama wezwał Rosję do wsparcia demokratyzacji Ukrainy i powstrzymania się od kolejnych prowokacji oraz planów interwencji zbrojonej.

Prezydent Rosji przekonywał Obamę, że Ukraińscy ekstremiści niepokoją zwykłych obywateli. Sugerował by wspólnota międzynarodowa pomogła w stabilizacji sytuacji.

Tymczasem Kurułtaj (zjazd) Tatarów krymskich ogłosił rozpoczęcie politycznych i prawnych procedur mających na celu utworzenie narodowej i terytorialnej autonomii Tatarów na Krymie.

 

 

TV Trwam News/RIRM 

drukuj