MFW udzielił Ukrainie pomocy finansowej

Ukraiński rząd chce, aby referendum w sprawie jedności kraju i decentralizacji władzy odbyło się 25 maja – czyli w dniu wyborów prezydenckich oświadczył premier – Arsenij Jaceniuk. 

Natomiast Centralna Komisja Wyborcza na Ukrainie zaapelowała do mieszkańców Wschodu, aby nie brali udziału w ogłoszonym przez separatystów referendum 11 maja. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaaprobował wczoraj dwuletni program pomocy dla Ukrainy w formie kredytów na sumę przeszło siedemnastu miliardów dolarów.

Pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy ma być udzielana ratalnie. Umożliwi ona rządowi Ukrainy dokonanie bieżących płatności i uniknięcie niewypłacalności. 2 mld dolarów z puli przeszło siedemnastu mają być przeznaczone na wsparcie budżetu.

– Wierzymy, że Ukraina ma szansę wykorzystać ten moment, aby oderwać się od wcześniejszych praktyk zarówno finansowych, monetarnych i z punktu widzenia zarządzaniapowiedziała Christine Lagarde, dyrektor zarządzający MFW.

Centralna Komisja Wyborcza na Ukrainie zaapelowała do mieszkańców Wschodu, aby nie brali udziału w ogłoszonym przez separatystów referendum 11 maja. Ukraiński rząd chce, aby referendum w sprawie jedności kraju i decentralizacji władzy odbyło się 25 maja – czyli w dniu wyborów prezydenckich.

– Rada Ministrów rozpatrzy i przedłoży do parlamentu ustawę o ukraińskim referendum, które odbędzie się 25 maja tego roku. Referendum będzie dotyczyło zagadnień, które mają wpływ na dzisiejszą Ukrainę, czyli jedność, integralność terytorialna i decentralizacja władzy – poinformował Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy.

Społeczność międzynarodowa, w tym Unia Europejska i Stany Zjednoczone jednoznacznie wskazują, że za działaniami na rzecz naruszenia integralności i suwerenności Ukrainy stoi Rosja. Wobec tego wprowadzone zostały kolejne sankcje. Jednak Moskwa na razie nie planuje żadnej odpowiedzi.

– Naszym zdaniem i zdaniem prezydenta Putina, nałożone sankcje są wynikiem braku zdrowego rozsądku. Nie chcemy działać natychmiast, chcemy dać naszym partnerom szansę na uspokojenie się. Jeśli jednak chcą pociągnąć dźwignię gospodarczą, to nie ma problemu, zaczniemy od ponownej oceny sytuacji –mówił Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji.

Na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyści nadal kontrolują gmachy rządowe w około 10 miastach.W Słowiańsku nadal przetrzymywani są obserwatorzy misji OBWE, w tym Polak.

– To był dobry znak, że szwedzki inspektor został wypuszczony. Niestety w ostatnich dniach nie słyszymy ze Słowiańska żadnych sygnałów, że dojdzie do szybkiego uwolnienia inspektorówdodał Ihor Prokopczuk, ambasador Ukrainy przy OBWE.

Dziś o kryzysie ukraińskim będą rozmawiać kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Barack Obama.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl