fot. PAP/EPA

Turcja: szef MSZ opowiada się za rozmowami o zawieszeniu broni na Ukrainie

Szef MSZ Turcji, Hakan Fidan, opowiedział się w niedzielę za rozpoczęciem rozmów na temat zawieszenia broni na Ukrainie – pisze agencja Reutera. Zaznaczył, że sprawa wstrzymania ognia i suwerenności państwa ukraińskiego powinny być omawiane oddzielnie.

„Dialog o zawieszeniu broni powinien się rozpocząć. Nie oznacza to uznania okupacji (terytorium przez Rosję), ale sprawy suwerenności i zawieszenia broni powinny być omawiane oddzielnie” – powiedział minister podczas konferencji prasowej na koniec forum dyplomatycznego w Antalyi.

W środę turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, podkreślił, że Turcja jest gotowa ponownie zostać gospodarzem negocjacji pokojowych między Rosją i Ukrainą. Zaznaczył, że należy dać szansę dyplomacji i dialogowi, by osiągnąć „sprawiedliwe i długotrwałe rozwiązanie” konfliktu.

„Uważam, że powinny rozpocząć się wspólne działania, przynajmniej w sprawie określenia głównych parametrów pokoju” – dodał.

Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Turcja „co do zasady” popiera 10-punktową formułę pokojową prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i zapewnił, że Ankara jest gotowa zaangażować się w „szybką naprawę i odbudowę” Ukrainy.

W marcu 2022 roku, niecały miesiąc po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainie, w tureckiej Antalyi spotkali się szefowie MSZ Ukrainy i Rosji, Dmytro Kułeba i Siergiej Ławrow. Turcja była też jedną ze stron tzw. umowy zbożowej dotyczącej eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Ankara uczestniczyła również w wymianie jeńców między Ukrainą i Rosją.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl