PAP/EPA

W Lugano trwa konferencja dot. odbudowy Ukrainy

W szwajcarskim Lugano trwa dziś drugi dzień konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy. W wydarzeniu udział weźmie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

W poniedziałek głos podczas spotkania zabrał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że Rosja, prowadząc wojnę przeciwko Ukrainie, próbuje pokazać słabość Europy, która nie jest w stanie bronić swoich wartości.

Dlatego też – jak ocenił Marcin Jakóbczyk, prawnik – konferencja w Lugano ma duże znaczenie dla przyszłości nie tylko Ukrainy, ale i całej Europy.

– Mówi się o konferencji jako o zalążku nowego, współczesnego Planu Marshalla, choć tym razem nie dla całej Europy, ale dla Ukrainy. Organizatorzy konferencji zaznaczają, że odbudowa Ukrainy będzie rozwleczona w czasie, iż to będzie kilka-kilkanaście lat, zanim wszystko zostanie odbudowane. Trzeba podkreślić, że konferencja nie jest spotkaniem darczyńców, ale jest ona wskazywana jako kompas, który będzie wyznaczał ewentualne dalsze kierunki odbudowy Ukrainy – powiedział Marcin Jakóbczyk.

Podczas konferencji w Szwajcarii przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen, poinformowała, że UE od początku wojny zebrała na pomoc dla Ukrainy już 6,2 mld euro. Obiecała, że Wspólnota zorganizuje kolejne fundusze.

Premier Ukrainy oświadczył z kolei, że Kijów potrzebuje 750 mld dolarów na realizację planu odbudowy kraju po rosyjskiej inwazji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl