fot. wikipedia.org

Wystawa w rocznicę wyzwolenia Kijowa przez Piłsudskiego i Petlurę

Na Majdanie Niepodległości w stolicy Ukrainy od środy można oglądać wystawę „Za waszą i naszą wolność” poświęconą 95. rocznicy wyzwolenia Kijowa spod okupacji bolszewickiej przez połączone siły Józefa Piłsudskiego i Semena Petlury.

Ekspozycja, która będzie dostępna dla publiczności przez dwa tygodnie, odwiedzi następnie inne miasta ukraińskie.

W kwietniu 1920 r. w Warszawie podpisano polsko-ukraińską umowę międzyrządową, nazywaną powszechnie umową Piłsudski-Petlura; strona polska uznawała niezawisłość Ukrainy i jej władz – Dyrektoriatu z Semenem Petlurą na czele – a linię graniczną między Polską i Ukrainą stanowić miała dawna granica między Rosją i Austro-Węgrami. Wojsko Polskie, wraz z żołnierzami Petlury, wkroczyło do Kijowa w maju 1920 r.

Na uroczystości otwarcia wystawy obecni byli: prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz i wiceprezes polskiego IPN Paweł Ukielski.

7 maja 1920 r. – prowadząc ofensywę przeciw wojskom bolszewickim – do Kijowa wkroczyły oddziały Wojska Polskiego wspierane przez formacje ukraińskie. Była to część koncepcji Piłsudskiego, zakładającej powstanie niepodległej Ukrainy, sprzymierzonej strategicznie z Polską. Wystawa, która składa się z posterów ustawionych w północnej części Majdanu Niepodległości, opowiada właśnie o tych wydarzeniach.

PAP/RIRM

drukuj