W płockim zoo przyszły na świat żurawie mandżurskie

Para żurawi mandżurskich z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku (Mazowieckie) doczekała się ponownie potomstwa. Wykluły się tam dwa pisklęta. Ptaki tego gatunku, które rzadko rozmnażają się w hodowli, na wolności są zagrożone wyginięciem.

Po odchowaniu młode żurawie mandżurskie zostaną przekazane do innych ogrodów zoologicznych – poinformowała w środę Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo.

Para żurawi mandżurskich, która mieszka w naszym ogrodzie, stanowi jedyną systematycznie rozmnażającą się parę tych ptaków w Polsce. Troskliwi rodzice opiekują się swoimi młodymi z ogromną dbałością – podkreśliła Kowalkowska. Przypomniała, że to właśnie w płockim ZOO żurawie mandżurskie rozmnożyły się pierwszy raz w Polsce w warunkach hodowlanych w 2007 r.

***

Żuraw mandżurski (Grus japonensis) na wolności żyje na Syberii, w Chinach i Japonii. Zamieszkuje tereny podmokłe, głównie bagna, rozlewiska lub pola ryżowe. Szacuje się, że na świecie żyje obecnie do 2 tys. osobników tych ptaków, w tym mniej więcej połowa w ogrodach zoologicznych.

Dorosły osobnik żurawia mandżurskiego może mierzyć do 150 cm i potrafi bronić swego gniazda nawet przed drapieżnikami. Ptaki te łączą się ze sobą w pary na całe życie. Uważane są za symbol odwagi i wierności.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl