fot. PAP/EPA

Sondaż: w planach wakacyjnych Węgrów głównie własny kraj

Przede wszystkim we własnym kraju chcą w tym roku wypoczywać Węgrzy, przy czym największą popularnością cieszy się Balaton – wynika z opublikowanej w niedzielę analizy Lounge Group, przygotowanej na zlecenie Węgierskiej Agencji Turystycznej.

36 proc. ankietowanych chce w ciągu trzech miesięcy po zniesieniu stanu zagrożenia, wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa, spędzić wakacje gdzieś w kraju, a 15 proc. wyjechałoby za granicę.

Respondenci spodziewają się wygaśnięcia epidemii pod koniec lata-na początku jesieni i wtedy właśnie planują wakacje.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez węgierski start-up IT Neticle, większość Węgrów w ciągu ostatniego miesiąca interesowała się przede wszystkim krótszymi wyjazdami w kraju.

Niekwestionowanym liderem wśród ulubionych miejsc na spędzenie wakacji jest Balaton. Wzrosła jednak także popularność Zakola Dunaju na północ od Budapesztu, gdzie leży m.in. Wyszehrad, a także okolic miast Tokaj oraz Sarospatak na północnym wschodzie Węgier niedaleko granicy ze Słowacją.

W sumie jednak zainteresowanie wyjazdami bardzo spadło w kwietniu w porównaniu z tym samym miesiącem w ub.r. – liczba zapytań o wyjazdy nie sięgała nawet połowy ubiegłorocznego poziomu.

Sondaż przeprowadzony za próbie 4 tys. osób wykazał, że pandemia udaremniła tegoroczne plany wakacyjne 43 proc. ankietowanych.

40 proc. respondentów z obawą myśli też o wyjazdach po zakończeniu pandemii, dopuszczają bowiem możliwość, że również z tych wakacji będą musieli zrezygnować.

PAP

drukuj