Bułgarskie MiG-i będą remontowane w Polsce

Ministrowie obrony narodowej Polski i Bułgarii podpisali w Warszawie umowę dotyczącą remontu bułgarskich myśliwców MiG w polskich zakładach. Prace przeprowadzą Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy. Rozpoczną się one w ciągu 20 dni.

Polska wyremontuje sześć silników, kolejne dwa zostaną użyczone. Strona bułgarska planuje nie tylko remont, ale w dalszej kolejności również modernizację swoich myśliwców tego typu.

Według bułgarskiego ministerstwa obrony za wyborem Polski przemawiała cena oraz krótszy termin wykonania prac. Resort wskazywał ponadto na ryzyko związane z międzynarodowymi sankcjami wobec Rosji.

Poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej zwraca uwagę, że podpisanie umowy wpłynie dobrze na relacje Polski i Bułgarii.

Będziemy dalej prowadzili współpracę w zakresie remontu, napraw, a być może także i zakupu sprzętu. Bułgaria ma siły zbrojne, które też potrzebują znaczących remontów. Myślę, że Polski przemysł jest w stanie spełnić nawet ich najwyższe wymagania. Myślę, że przyjdzie na to czas. Jeżeli będzie to już nasz nowy rząd, to będziemy starali się bardzo ściśle współpracować w zakresie bezpieczeństwa militarnego z naszymi sojusznikami w NATO, właśnie z regionu „międzymorza” – tłumaczy poseł Michał Jach.

Na początku października ministrowie obrony obu państw podpisali list intencyjny w sprawie remontów bułgarskich MiG-ów w Polsce. Następnie bułgarski rząd zaaprobował projekt porozumienia w tej sprawie. Podlega ono jeszcze ratyfikacji przez parlament.

Z szesnastu myśliwców bułgarskich sił powietrznych zdolne do lotu są obecnie cztery.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl