fot. twitter.com/MKiS_GOV_PL

W Warszawie powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej Odnawialnych Źródeł Energii

Powstanie projekt Centrum Edukacji Ekologicznej Odnawialnych Źródeł Energii. Obiekt ma znajdować się na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory, który należy do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Polska posiada ogromny potencjał w zakresie produkcji biogazu i biometanu, zwłaszcza w obszarze sektora rolnictwa.

– Chcielibyśmy rozwijać przemysł biogazu i biometanu. Temu służą nasze inicjatywy – podkreślił Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska.

Jedną z inicjatyw jest [Centrum Edukacji Ekologicznej OZE], które ma powstać w gminie Konstancin-Jeziorna, na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory. Obiekt będzie samowystarczalny energetycznie, wyposażony w biogazownie – dodaje Ireneusz Zyska.

– Wierzę, że Centrum Edukacji Ekologicznej OZE przyczyni się do podniesienia świadomości społeczeństwa nt. możliwości wykorzystania produkcji biogazu i biometanu w wielu dziedzinach życia począwszy od energetyki, ciepłownictwa przez transport i zastosowanie także w gospodarstwach domowych – zaznacza pełnomocnik rządu ds. OZE.

Czekają na to mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna, którzy skarżą się na unoszący się odór obornika – dodaje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

– Bardzo cieszę się, że przy okazji Centrum Edukacji Ekologicznej będzie można rozwiązać problem, który naprawdę jest bardzo gorący w tym miejscu, problem zapachu, problem zarzutu, że gnojowica, którą się wykorzystuje do nawożenia pól, spływa od jeziora Goździe – wskazuje Konstanty Radziwiłł.

Z nowych rozwiązań mają skorzystać także przedsiębiorcy. Centrum umożliwi rozwój prac badawczych prowadzonych przez studentów i pracowników naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Przygotowywana jest również nowelizacja ustawy o OZE, która ma służyć lepszemu uregulowaniu funkcjonowania branży biogazu i biometanu.

 

TV Trwam News

drukuj