fot. PAP/Paweł Supernak

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski o wizycie J. Borello w Moskwie: To kompromitacja na życzenie UE. Jej instytucje od wielu lat nie potrafią rozmawiać z Rosją

Po spotkaniu przedstawiciela Unii Europejskiej z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych wszystko się zawaliło. Mamy kompromitację na życzenie Unii, dlatego że jej instytucje od wielu lat nie potrafią rozmawiać z Rosją – powiedział europoseł Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

W piątek w Moskwie szef dyplomacji Unii Europejskiej, Josep Borrell, spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych, Siergiejem Ławrowem. Witold Waszczykowski powiedział, że „Borrell w czasie swoich odwiedzin w Rosji nasłuchał się bardzo wielu negatywnych opinii dot. Unii Europejskiej”.

– Zobaczył też wrogi akt, kiedy została wydalona trójka dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji. Większego braku szacunku nie da się chyba okazać przedstawicielowi UE. Spodziewaliśmy się, że ta wizyta może się tak skończyć. To był błąd, aby organizować ją w czasie, kiedy istnieje napięcie między większą częścią świata a Rosją, kiedy mamy sprawę Aleksieja Nawalnego i dochodzi do brutalnego tłumienia manifestacji. (…) Wszystko się zawaliło, mamy kompromitację na życzenie Unii Europejskiej, dlatego że jej instytucje od wielu lat nie potrafią rozmawiać z Rosją – podkreślił polityk.

Były minister spraw zagranicznych wskazał, że „instytucje europejskie mają niewiele instrumentów oddziaływania na Rosję”.

– Od jakiegoś czasu są nakładane sankcje, jednak państwa członkowskie ich nie realizują. Mamy liczne przykłady transakcji handlowych między dużymi państwami UE a Rosją. Przykładem jest budowa gazociągu Nord Stream 2. Mamy też skandaliczne sytuacje, gdzie firmy zachodnioeuropejskie są nawet na Krymie, który nie jest akceptowany jako część Rosji. (…) Dlaczego tak się dzieje? Rosja od lat nie uznaje UE jako swojego partnera. Ona chciałaby wrócić do XIX-wiecznego spojrzenia na Europę, gdzie nie żądzą instytucje i prawo międzynarodowe, a mocarstwa. Rosja wybiera sobie partnerów i bezpośrednio z nimi chce rozmawiać – zauważył poseł do Parlamentu Europejskiego.

Witold Waszczykowski został także zapytany o postanowienie nowej administracji USA o wstrzymaniu decyzji Donalda Trumpa dot. wycofania części wojsk amerykańskich z Niemiec.

To były kontrowersyjne decyzje. Nie przyłączaliśmy się do chwalenia Trumpa, tylko sugerowaliśmy, żeby nie wycofywać wojsk do Stanów Zjednoczonych, a pozostawić je w Europie. (…) Jeśli wojska USA zostaną w Niemczech, na naszym zapleczu, to to też jest z korzyścią dla polskich interesów. Im więcej amerykańskich wojsk w Europie, tym lepiej – powiedział były minister spraw zagranicznych.

radiomaryja.pl

drukuj