Szef MSZ: Potrzebne będą kolejne ekspertyzy ws. reparacji

Przed przyjęciem oficjalnego stanowiska rządu ws. reparacji, potrzebne będą kolejne ekspertyzy, a także całościowa analiza polskich strat w czasie II wojny światowej – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski w TVP.

Witold Waszczykowski skomentował w ten sposób ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych, według której występowanie z żądaniem reparacji wobec Niemiec jest prawnie dopuszczalne.

Szef MSZ wyraził zadowolenie z ekspertyzy BAS, ale – jak zastrzegł – potrzebne będą kolejne ekspertyzy a także całościowa analiza polskich strat w czasie II wojny światowej.

„Być może dyskusja o reparacjach nie przyniesie właściwego skutku, ale powinna się odbyć, żeby uświadomić po stronie niemieckiej ogrom zniszczeń, jakich dokonali. Często nas się pyta, czy warto uruchamiać tę dyskusję, bo ona rzuci cień na stosunki polsko-niemieckie. To ja odpowiem odwrotnie – jeśli dzisiaj ciągle mamy nierozliczone kwestie, ciągle patrzymy jakie straty Polska poniosła, to może Niemcy powinni się zastanowić, jak wielką krzywdę zrobili nam, nie tylko Polakom, ale i Europie, że po siedemdziesięciu kilku latach ciągle ten problem odżywa” – powiedział szef MSZ.

„To nie my rzucamy cień na relacje, tylko wojna, którą wywołały Niemcy siedemdziesiąt lat temu, (ona) w dalszym ciągu rzutuje (na) stan emocji i umysłów tak wielu ludzi w Europie, a tym bardziej w Polsce” – dodał Witold Waszczykowski.

Zwracał też uwagę, że w Niemczech pojawiają się głosy w dyskusji o reparacjach, że przecież Polska dostała po wojnie „niemieckie ziemie”.

„Okazuje się, że nawet w umysłach liberalnie myślących Niemców panuje przekonanie, że Śląsk, czy Gdańsk to są ich ziemie. Siedemdziesiąt kilka lat po wojnie wśród Niemców urodzonych po wojnie, wychowanych w nowym ładzie międzynarodowym panuje przekonanie, że to są ich ziemie, to jest niebezpieczne” – zaznaczył szef MSZ.

Treść opinii Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, do których dotarła PAP, a także TVP Info, brzmi m.in., że „zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione”.

Sprawa reparacji pojawiła się w dyskusji publicznej za sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl