PiS pyta o jasny kierunek polityki rządu wobec Polonii

Posłowie PiS-u  domagają się od rządu, aby ten przedstawił jasny kierunek polityki wobec Polaków mieszkających za granicą. Ministerstwo Spraw Zagranicznych już po raz czwarty ogłosiło konkurs „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą” na 2015 r.

Na przyszłoroczne projekty dotyczące współpracy z Polonią resort przeznaczy 62,5 mln zł, z czego na nowe inicjatywy ok 31,5 mln zł.

Obszarami tematycznymi konkursu na przyszły rok są: nauczanie języka polskiego, media polonijne, infrastruktura polonijna, pozycja środowisk polskich w krajach zamieszkania, więzi i kontakty z Polską.

Poseł Krzysztof Szczerski, członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych zauważył, że  praktycznie zamarł projekt repatriacji, nie ma także pomysłu na współpracę z polonią amerykańską.

Także w innych częściach świata Polonia nie jest takim narzędziem jakim powinna być, ponieważ nie ma polityki polonijnej polskiego państwa. To jest coś, co musi się natychmiast zmienić jeśli zmienią się rządy w Polsce. Drugą istotną rzeczą w całej tej dyskusji o polityce polonijnej jest to, że w ostatnim czasie bardzo wyraźnie, co także nasi rodacy w USA często wspominają, widać preferencje niektórych grup polonijnych. Te grupy, które mają bardziej patriotyczno-religijne korzenie są pomijane w konkursach, ponieważ promuje się Polaków, którzy wtapiają się w społeczności tych krajów i nie kultywują tradycji przodków – powiedział Krzysztof Szczerski.

Organizacje pozarządowe mogą zgłaszać oferty do 4 grudnia.  Ogłoszenie wyników nastąpi nie później niż 27 lutego 2015 r.

RIRM

drukuj