Polonijne media czują się zagrożone

MSZ przygotowuje się do rozdzielenia środków na rzecz fundacji realizujących projekty wspierające Polonię i Polaków za granicą na przyszły rok. Przypomnijmy, ze z powodu opóźnień wypłat za obecny rok mogło dojść do upadku mediów polonijnych na Wchodzie. Ministerstwo zapewnia, że zrobi wszystko, by tym razem uniknąć opóźnień. Jednak to nie jedyny problem. Środki na dofinansowanie Polonii z roku na rok będą coraz niższe.

 

 

W ostatnich tygodniach wydawcy polonijnych mediów na Wschodzie alarmowali, że z powodu braku środków ich działalność jest zagrożona. Zawieszono działalność kilku biuletynów. Mogło dojść między innymi do likwidacji najstarszego polskiego pisma na Ukrainie „Dziennika Kijowskiego”. Jak zauważa poseł Artur Górski można tylko liczyć na to, że tym razem resort wyciągnął wnioski i podobna sytuacja się nie powtórzy.


Pobierz Pobierz

Niepokojący jest również fakt, że organizacje pośredniczące w dofinansowaniu Polonii będą otrzymywały mniej środków na swoją działalność – dodaje Artur Górski.


Pobierz Pobierz

Resort chce również powołać Rady Konsultacyjne przy placówkach konsularnych i ambasadach, które będą pomagały w kwalifikacji wniosków składanych przez organizacje pozarządowe. W ich skład wejdą reprezentanci Polonii, którzy będą pełnili rolę doradczą. Ministerstwo zamierza również zamówić opracowanie medioznawcze ws. oddziaływania konkretnych mediów polonijnych. Resort chce skłonić media do ich konsolidacji.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl