Minister Waszczykowski zwrócił się o opinię ws. TK do Komisji Weneckiej

Szef resortu spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię nt. zagadnień prawnych będących przedmiotem prac nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Dziś ustawę przyjął Senat, wkrótce trafi ona do prezydenta. Minister Witold Waszczykowski w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja powiedział, że zdecydował się na skierowanie wniosku do Komisji, w celu przerwania dyskusji nt. rzekomych zagrożeń demokracji w Polsce.

Minister podkreśla, że w Polsce toczy się demokratyczny proces przemian, który został zapoczątkowany wyborami parlamentarnymi.

– Nie spodziewam się w zasadzie żadnej reakcji, ponieważ w Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Niektóre media oczywiście podgrzewają sytuację i próbują narzucić jakąś narrację o rzekomo dziejącej się krzywdzie w Polsce. Takich rzeczy nie ma, sytuacja jest normalna. Toczy się normalny proces przemian demokratycznych w niektórych instytucjach państwa i nie oczekuję żadnych reakcji po tym wyjaśnieniu – oświadczył Witold Waszczykowski.

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy.

RIRM

drukuj