Senat przyjął nowelę dot. górnictwa węgla kamiennego

Izba wyższa bez poprawek przyjęła dziś nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Zakłada ona przedłużenie możliwości stosowania środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r.

Nowela ma umożliwić nieodpłatne zbycie kopalń, zakładów górniczych lub ich części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Określa też warunki przyznawania jednorazowych odpraw pieniężnych. Świadczenie ma przysługiwać pracownikom, z którymi rozwiązana została za porozumieniem stron umowa o pracę od 31 grudnia 2015 r. do 2018 r. i posiadającym co najmniej 5-letni staż pracy w przedsiębiorstwie górniczym

Poseł Piotr Naimski, był wiceminister gospodarki, wskazuje, że nowela była niezwykle potrzebna.

– Przedłużyliśmy ją do roku 2018, czyli do tego momentu, do którego ustalenia z UE pozwalają na działania naprawcze, na działanie przy pomocy środków publicznych w sektorze górnictwa. I to daje nam jeszcze trochę czasu na to, by cały sektor górnictwa, polskie kopanie rzeczywiście naprawić. Bo ten plan zaczął być już realizowany, potrzebujemy na to jeszcze kilku miesięcy przyszłego roku, a później jeszcze jakiś czas zabierze, by to wszystko naprawdę mogło zacząć funkcjonować – wyjaśnia Piotr Naimski.

Poprzednia ustawa ze stycznia, dotycząca działań restrukturyzacyjnych w górnictwie, obejmuje okres do końca tego roku.

Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących pracy na powierzchni, które wchodzą w życie po upływie czterech miesięcy od dnia ogłoszenia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl